| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Am dat si eu 3 gauri in perete de beton mai trebuia o gaura si terminasem, la ora 15:00 am dat gaurile si a venit un taran prost cu gura mare la mine la usa cand putea sa vorbeasca calm si civilizat bla, bla bla.
Legea nr.61 din 1991 spune ca nu ai voie intre 22:00-08:00 si 13:00-14:00 si vreau sa va intreb daca vine politia poate sa face ceva, eu am dat la 15:00 si din ce vad este o ora legala.
Poate sa invoce aiureli chiar daca am respectat orele?
As putea sa mai dau gaura ramasa la ora 17:30-18:00?
Va rog sa ma ajutati si pe mine.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vezi ce ore de liniste are blocul tau patroane. De exemplu la mine e intre 22.00- 06.00 si 14.00-18.00

| IAR a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu inteleg de ce imi zici patroane, eu am fost om de omenie cu taranul, in schimb el ma terorizat cu bormasina si l-am tolerat iar el nu poate sa tolereze 4 gauri.

| Wr3nch a răspuns (pentru IAR):

Pentru ca omul probabil se ia dupa orele de liniste ale blocului, sa alea pot fi diferite de lege. Cat despre politie nu iti vine nimeni pentru cateva gauri, asa ca nu ai motiv de stres.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de bloc dar poti sa dai. O sa vina politia sa vorbeasca cu tine dar nu o sa zica nimic pentru ca nu ai nicio obligatie. Daca face reclamatie omu atunci o sa mearga politia la un alt locatar ca sa fie martor si ii intreaba daca o auzit, daca i-a deranjat, dar la final se verifica daca era la o ora de liniste sau nu

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"se verifica daca era la o ora de liniste sau nu"
Cum se verifică?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Se vorbeste cu administrația blocului daca au ore speciale si apoi intreaba cativa martori la ce ora a fost zgomot daca nu este dovada din partea celui care suna la politie

| Irinelp a răspuns:

Nu te lua după cei care spun să vezi orele de liniște din bloc, conform reglementarilor europene orele de liniște sunt 22-7 și 13-14 cu excepția folosiri pubelelor care pot fi decise de administratorul de bloc sau primărie. Pubelele pot fi cel mai des folosite între orele 7-20.