| Garoafe a întrebat:

Am in fata blocului o bara de covoare pe care fotbalistii de gheto o folosesc pe post de poarta. Au distrus fatada blocului in dreptul "portii", i-ar daca da in bara mingea sare in masini. Nu am cu cine sa ma inteleg, copiii te ignora total cand le spui ceva + ca ii incurajeaza si parintii sa se joace acolo. Se poate intampla ceva daca o dau jos? Mai sunt si altele dar acolo nu se mai pot juca cu mingea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a nu putea fi invinuit de distrugere va trebui sa ridici problema la Asociatia de proprietari si sa soliciti desfiintarea barei. Daca asociatia hotaraste atunci poate fi desfiintata legal, indiferent cine a pus-o acolo.

| Garoafe explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspunsuri! Din pacate din cate stiu eu la noi nu exista asa ceva (asociatia de proprietari).

| Garoafe explică (pentru Ioandelasal):

Unde pot sa ma interesez sa vad daca exista asa ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Garoafe):

Toate blocurile trebuie sa aiba asociatie de proprietari sau locatari.
Intreaba la administrator, casier sau alt proprietar.

10 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Si la mine in zona a fost data jos pentru ca se bateau covoare pe ea si dupa legile europene nu mai e voie cica. Nu cred ca are ceva daca o iei de acol dar s-ar putea sa te pui rau cu vecinii laughing

| Garoafe explică (pentru DenisIonut01):

Multumesc de raspuns! Pai ii a unui vecin din cate am inteles si el nu ar vrea sa o dea jos...dar copiii au devenit insuportabili + ca dupa cum am zis mai sunt locuri de batut covoare la mai putin de 20-30 metri doar ca acolo nu mai poate fi folosita ca poarta.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Garoafe):

"Spatiul pe care este amplasata bara de covoare este in administratia primariei. Deci de adresat, v-ati adresat bine, numai ca functionarilor de-acolo le e lene sau asteapta sa vina premierul sa le spuna ce au de facut.

Asociatia de proprietari nu are nicio competenta dincolo de zidurile blocului.
Sfatul meu este ca sa faceti o petitie semnata de vecinii Dv. din bloc, sa aiba semnatura si stampila presedintelui asociatiei Dv. prin care se cere desfiintarea acelei bare. Aratati in petitie toate necazurile, praf, murdarie, apa aruncata pe spatiul verde etc.
Poate asa le deschideti baierile creierului acelor functionari de la ADP.

Peste tot in lume se are grija de mediul inconjurator, numai unii trogloditi pripasiti prin autoritatile locale au surzit si au orbit cu totul... Si tocmai acestia ar trebui sa aiba grija de domeniul public. "

http://www.avocatnet.ro/......arele.html

| Garoafe explică (pentru DenisIonut01):

Se merita sa incerc cu primaria daca ai zis ca nu mai e voie cu ele si nici in cazul de pe avocatnet nu au miscat un deget? Pe mine ma tot tenteaza sa incerc cu un flex sau panza de bomfaier.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Garoafe):

"faceti o petitie semnata de vecinii Dv. din bloc, sa aiba semnatura si stampila presedintelui asociatiei Dv. prin care se cere desfiintarea acelei bare. Aratati in petitie toate necazurile, praf, murdarie, apa aruncata pe spatiul verde etc.
Poate asa le deschideti baierile creierului acelor functionari de la ADP"

Nu te sfatuiesc, ti urci in cap pe mai multi si nu are rost sa vezi cum se enerveaza altul, poate iti mai da si vreo 2 bucati la cat de tarani sunt unii. Fa acea petitie semnata de vecini si stampilata de presedintele asociatieti.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Scoate-o și dacă spun ceva, fă-le reclamație. happy

| Garoafe explică (pentru MonstruletulDinBomboaneExpirate):

Aia am sa si fac... ii programata pe la 2 dimineata happy