| Kyra18 a întrebat:

Salut, am o cunostiinta, care recent a fost arestata in flagrant ca vindea obiecte furate, din ce am vazut la stiri, intra si la talharie, furt calificat, a mai fost cu 2 care se pare ca l-au dat in gat, intrebare, poate politia sa ii citeasca mesajele din telefon? Stiu niste oameni ca isi fac griji.
2.Cat ar fi pedeapsa?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, poate, dupa ce a fost arestat sau chiar si inainte dar numai cu mandat de la un judecator de libertati.
2.Pedeapsa totala va fi in functie de infractiunile pentru care va fi condamnat, prejudiciul cauzat prin infractiuni, daca este sau nu infractor primar, etc.
Conform Codului penal, citez:
"„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea.
ART.229. Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) într-un mijloc de transport în comun;
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Dacă furtul a fost săvârşit în următoarele împrejurări:
a) asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
b) prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
c) de o persoană având asupra sa o armă, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Furtul privind următoarele categorii de bunuri:
  a) ţiţei, gazolină, condensat, etan lichid, benzină, motorină, alte produse petroliere sau gaze naturale din conducte, depozite, cisterne ori vagoane-cisternă;
b) componente ale sistemelor de irigaţii;
c) componente ale reţelelor electrice;
d) un dispozitiv ori un sistem de semnalizare, alarmare ori alertare în caz de incendiu sau alte situaţii de urgenţă publică;
  e) un mijloc de transport sau orice alt mijloc de intervenţie la incendiu, la accidente de cale ferată, rutiere, navale sau aeriene ori în caz de dezastru;
  f) instalaţii de siguranţă şi dirijare a traficului feroviar, rutier, naval, aerian şi componente ale acestora, precum şi componente ale mijloacelor de transport aferente;
g) bunuri prin însuşirea cărora se pune în pericol siguranţa traficului şi a persoanelor pe drumurile publice;
  h) cabluri, linii, echipamente şi instalaţii de telecomunicaţii,  radiocomunicaţii, precum şi componente de comunicaţii, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani.
ART. 233. Tâlhăria
  Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţa de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  ART. 234. Tâlhăria calificată
(1) Tâlhăria săvârşită în următoarele împrejurări:
a) prin folosirea unei arme ori substanţe explozive, narcotice sau paralizante;
b) prin simularea de calităţi oficiale;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) în timpul nopţii;
e) într-un mijloc de transport sau asupra unui mijloc de transport;
  f) prin violare de domiciliu sau sediu profesional, se pedepseşte cu  închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (2) Tâlhăria săvârşită în condiţiile art. 229 alin. (3) se pedepseşte  cu închisoare de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează tâlhăria care a avut ca urmare vătămarea corporală."
Pedeapsa totala se va stabili conform prevederilor referitoare la concursul de infractiuni, respectiv se va stabili pedeapsa pentru fiecare infractiune in parte si apoi la pedeapsa cea mai mare se va adauga o treime din restul pedepselor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citez din Codul Penal:
Art. 233. -
Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţă de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Deci nu este talharie.
Doar procurorul poate da mandat de ascultare si serviciu SRI in cazul in care este problema de aparare nationala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca poate politia sa citeasca tot, odata ce are ordin sa investigheze acea persoana si pe toti cei implicati in furtisaguri si escrocherii, cerand listarile cu numerele apelate si mesajele primite si trimsie, de la furnizorul de telefonie, daca si le-a sters din telefon si nu le mai are salvate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate politia sa ii citeasca mesajele din telefon? Da.

| doctorandus a răspuns:

Dap, in general Politia poate citi ce are pe telefon, cel putin daca nu e cifrat. Iar daca le-a trimis prin Gmail sau similare, le ia direct de pe serverele Google, cu mandat.

Expertii de la SRI pot decripta telefoane, dar de obicei asta nu se practica pentru gainari.

| Kyra18 explică (pentru doctorandus):

Deci fara legatura cu faptele, am inteles ca omu fuma si alte chestii, si erau speriatii tovarasi lui de „relaxat„

| doctorandus a răspuns (pentru Kyra18):

A, da, daca ai mobil cu Android in general Google stie ce tastezi pe el.

| doctorandus a răspuns:

La provider nu sunt stocate convorbirile și mesajele SMS. Doar ce număr a apelat ce număr, ziua, ora, minutul, secunda și durata convorbirii.