| RedXMaFi a întrebat:

Salut, am o intrebare legata pe acest topic. O garantie de conformitate sau o garantie comerciala poate fi acceptata de firma daca detinatorul produsului in cauza este minor sau are sub 18 ani? As dori un raspuns bazat pe legea in vigoare, nu posibile banuieli scotocite. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar daca minorul (de regula sub 18 ani toti sunt minori) este reprezentat de un parinte sau alt reprezentant legal.
Ca exceptie se poate si daca minorul de peste 16 ani a obtinut capacitatea deplina de exercitiu prin casatorie sau hotarare judecatoreasca.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Normal ar trebui să accepte onoarea garanției; aceasta este "legată" de produs, nu de proprietar.