| minid91 a întrebat:

Salut, am o mare problema din pacate si nu mai dorm de cateva nopti de prost ce am fost. Poate ma ajuta cineva macar cu ceva informatii de ceea ce va urma sa minse intample. Am fost intr-un magazin din care am sustras cateva cd uri, am fost prins si a venit politia. Am achitat produsele, am mers si am datvdeclaratie. A ramas ca ma vor mai suna ei daca e cazul. Problema e ca nu am primit raspuns pana acum si saptamana trecuta am comis o din nou. Adica am probat o pereche de pantofi si inam pus in sacosa mea. Am fost vazut si verificat fara ca eu sa fi plecat din magazin saubsa fi iesit din magazin. A venit din nou politia si sm dat declaratie si a ramas ca voi mai fi chemat. Sunt foarte speriat si stresat cu ce se va intampla. daca voi fi condamnat sau nu. imi e frica tare de puscarie acum cand am realizat prostiile facute. Mentionez ca mai am o amenda administrativa de pe la 17bani pentru ca am mers pe autobuz cu abonament fals fscut de mine. Va multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dosar penal pentru cele doua furturi si poti fi condamnat penal pentru acestea, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Ce pedeapsa o sa primesti hotaraste instanta de judecata, poate fi cu inchisoare sau amenda.
Daca o sa fie cu inchisoare aproape sigur va fi cu suspendarea conditionata a executarii sau cu amanarea executarii.
Chiar nu te poti rabda? Iti recomand sa te duci la un psiholog, poate esti cleptoman.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Chestia este ca a doua oara am pus o pereche de pantofi in punga mea. Nu am iesit din magazin cu ei. Se considera furt lucrul acesta? Situatia sta asa, am intrat la cabina cu pantofii si cand am iesit i am pus in punga. dupa ce am iesit m-am plimbat prin magazin sa vad si alte produse si m-am oprit in dreptul unei mese cu jeansi, i am scos din punga, m-am uitat la ei pe masa, paznicul era langa mine. I am bagat inapoi si am mers mai departe prin magazin. Cand m-a oprit paznicul eu ma ibdreptam spre un perete cu geci situat in alropierea portilor de iesire si atunci a sunat alarma. Nu am avut intentia de a iesi din magazin in momentul ala. Cand am fost in camera de ibterpelare impreuna cu politia am vizionat filmarile. Se vede clar ca nu spre iesire ma indreptam. Conteaza asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

Daca n-ai trecut de casa atunci conteaza, nu se poate sustine ca ai vrut sa furi.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Au trecut 2 luni de cand am fost la politie si am dat declaratie. nu am primit nici un raspuns pana acum. La ce sa ma astept?

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

N-as putea spune exact, depinde de ce va propune politia si, in final, de ce va decide procurorul. Cred ca, in cazul expus, va decide neinceperea urmaririi penale sau clasarea dosarului.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Eu voi fi instiintat in vreun fel?

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

Bineinteles ca vei fi instiintat, procurorul iti va trimite un act, cu una dintre solutii sau te va chema sa-ti prezinte rechizitoriul, daca constata ca trebuie sa te trimita in judecata.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspunsuri. Am sa astept pentru ca altceva nu am ce sa fac. Sper sa iasa ok pana la urma

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Buna seara, au trecut deja 4 luni de cand am dat declaratii. Cat sa mai astept pana primesc o decizie la cazul meu? Ma pot astepta inca la trimitere in judecata? Sau la amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

Ti-am spus ca nu am de unde sti exact ce se va intampla.
Daca n-ai rabdare intereseaza-te la politie si o sa afli ce se intampla.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie sa merg la sectia la care am dat declaratii sau pot afla si la telefon?

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

Va trebui sa mergi acolo, n-o sa-ti dea relatii prin telefon.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Salutare, am primit astazi raspuns pentru prima mea fapta. Sunt scos de sub cercetare penala si nu am primit nici amenda. Astept concluzia pebtru a doua fapta. Sper sa scap doar cu o amenda macar. Sa nu fie cazul de suspendare sau de pata in cazier

| minid91 explică (pentru minid91):

Salut, a trecut aproape un an iar eu inca nu am primit nici-o decizie asupra prostiei pe care am facut-o. E dubios? Sa merg sa intreb la politie?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E bine si la bulau, iti platesc caldura eu.

| cristimihailov a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cred ca si mancarea tot tu i-o platesti

| georgiocool a răspuns:

Salut nu este chiar asa cu puscaria de cercetat penal e posibil sa fi dar nu se baga in puscarie pentru cd-uri mai degraba vreo amenda vei primi