| Culcus a întrebat:

Salut, am o nedumerire în legătură cu o procură. Eu luna viitoare trebuie să ma duc în altă țară cu verișoara mea iar eu sunt minor, tata e divorțat de mama și sunt sub custodie totală tatălui, iar tata locuieste în Spania, iar eu în România. Bun, tata i-a făcut verișoarei mele o procură din Spania la notar pe care o să o traduc eu în țară. Dar pe procură în primul paragraf scrie în felul următor: Domnul Xulesc, reprezentant legal al fiului său...Iar în al doilea paragraf scrie Domnul Xulescu nu s-a dovedit ca fiind tatăl copilului numit, după care scrie că o împuternicește pe Xuleasca să plece cu mine din țară. Eu m-am gândit că a scris "nu s-a dovedit fiind tatăl copilului numit" adică nu a avut niciun act cu care să dovedească că e tatăl meu și că o să demonstrez lucrul ăsta în aeroport cu hotărârea de divorț în original. Pentru că el avea hotărârea de divorț, dar nu i-a cerut-o nimeni când a făcut procura. Voi ce credeți, e o problemă mare? Spuneți-mi părerea voastră! Și mai e ceva, pe verișoara mea o cheamă Andreea, dar cei din Spania au scris pe procură Andrea, cu un singur "e", dar CNP-ul și restul de date personale sunt ok. Asta e o problemă?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu s-a dovedit fiind tatăl copilului numit"
prima problemă.
Dacă nu s-a dovedit asta, el chiar dacă este, și nu a dovedit, procura dată de el nu e valabil
a doua problemă.
pe verișoara mea o cheamă Andreea, dar cei din Spania au scris pe procură Andrea, cu un singur "e",
Cele două Andree, cu un singur e și cu doi e, nu sunt una și aceeași persoană.
procura aceea nu este din nou valabilă.
Cei de la aeroport nu vor lua în considerare o hotărâre de divorț ei nu sunt acolo ca să decidă ei ce s-a întâmplat, lor le trebuie o procură valabilă.

| Culcus explică (pentru sadrian46):

Da, dar eu mai am o procură făcută în țară pentru bunicul meu, dar pe aia nu scrie că tata e divorțat și ca are custodie totală. Scrie doar că este tatăl meu, cum scrie și pe asta de aici, doar că pe asta mai scrie în plus chestia că nu s-a dovedit fiind... Și în aeroport cu procura bunicului meu am avut o problemă că nu am avut hotarârea de divorț ca să demonstrez că tata are custodie totală. În Spania când am făcut procura, a cerut certificatul de naștere, si nu îl aveam tradus, și mi-a zis să îl am cu mine în original în aeroport.
În legătură cu numele eu m-am gândit ca dacă scrie CNP-ul corect nu vor exista probleme.

| Banned993218 a răspuns:

Din ce spui tu el nu trebuie sa dovedeasca ca te are in custodie, ci mai degraba asta suna ca faptul ca faptul ca nu esti fiul lui fiindca acolo scrie nu s-a dovedit a fi tatal, nu custodele sau tutore legal.Si cu numele verisoarei tale daca ea le-a dat buletinul si ei au trecut-o asa nu exista probleme.