| UnNumeScurt a întrebat:

Salut, am o problema, nu îmi găsesc buletinul și urmează să fac 18 ani peste câteva zile, ce e de făcut? Trebuie să îl declar pierdut sau nu o să am nevoie de el când trebuie să îl fac pe cel de 18 ani? Și dacă nu îl prezint în ziua în care trebuie să îl scot pe cel de 18 ani, ce pățesc?

Răspuns Câştigător
| aNdr3i1947 a răspuns:

Trebuie sa îl declari pierdut și astfel îți vei face unul nou. Îți poți schimba oricum buletinul cu o luna/2 înainte de aîmplini 18 ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa-l declari pierdut, daca nu gasesti CI veche inainte de a depune actele pentru CI noua.

| Sofer a răspuns:

Declarat pierdut și îti faci altul.

| Reghqen a răspuns:

Da, declară-l pierdut acum ca după aceea va fi prea târziu.

| Silwian a răspuns:

Pai trebuie sa l declari acum ca pierdut! Nicidecum furat! Ok?

| pHantom1976 a răspuns:

Il declari pierdut, dupa care iti intocmesc alt buletin la care e probabil sa platesti o taxa.