| Laurbeleme77 a întrebat:

Salut! Am produs un accident acum ceva timp. Am intrat intr-o curba, putin mai tare, am pierdut controlul si am intrat intr-o masina de pe sensul opus. Celalalt sofer nu a avut nimic, in aceeasi zi s-a intors acasa de la spital.
Acul in momentul impactului mi s-a oprit la 50 km/h, limita de viteza pe acel segment de drum este 50 km/h.
Mentionez ca in aceea curba erau denivelari care m-au facut sa pierd controlul masinii.
Dupa solutionarea cazului mi se va lua permisul? Si daca da, pe cate luni?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus se dispune suspendarea dreptului de a conduce pe 180 de zile.

| Laurbeleme77 explică (pentru Ioandelasal):

De ce asa mult timp?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laurbeleme77):

Fiindca asa prevede OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 103
  (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
c) pentru o perioadă de 180 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi procurorul sau instanţa de judecată a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;
  d) pentru o perioadă de 180 de zile în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane dacă a fost încălcată o regulă de circulaţie pentru care prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b), e) şi g) din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal ori încetarea procesului penal în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. e) şi g) din Codul de procedură penală;"