| Dracoblue a întrebat:

Am si eu o dilema si nu ma pot intelege cu anumite persoane despre acest scenariu/aceasta situatie.
Sa zicem ca eu am o casa pe numele meu si locuiesc cu fratele meu care este luat in spatiu de catre mine, adica are adresa de pe buletin adresa casei mele. El face un imprumut la banca in care ii cere si o factura de utilitati, bun.
Noi ne certam intre timp si el nu mai sta cu mine in casa, si nu mai plateste ratele ramase la credit. Acum vine dilema: dacă mai are rate, mie imi ia casa? Eu cel care nu facusem imprumutul? Ce logica ar avea? El nu are un bun ca garantie, si imi ia mie casa? Pe tema asta m.am certat cu cativa prieteni ca cica ti.ar lua casa indiferent ce membru din familie ar face imprumutul si indiferent cine are casa.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa-ti ia casa ta pentru imprumutul fratelui?
Daca nu esti coplatitor sau nu ai garantat imprumutul atunci banca nu are nici o treaba cu tine si nu esti obligat la nimic catre banca. Este o mare prostie ce spun prietenii tai, habar n-au de legislatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti ia casa doar daca a fost un credit cu ipoteca... in rest atat timp ca nu e pe numele lui casa nu iti ia nimeni nimic

| K0sti a răspuns:

Cum sa-ti ia casa da ca e pe numele tau...
Nici nu poate garanta cu acel imobil, pentru ca nu e pe numele lui! Nu poti garanta cu ceva care nu e al tau! Schimba-ti prietenii ca sunt batuti in cap si s-ar putea sa te molipsesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești bătut în cap...

În primul rand banca nu da un împrumut fără o garanție solida.

În al doilea rand pe banca nu o interesează ca x a făcut un împrumut și nu mai plateste (e de negasit) și ei au o adresa (o casa) pe care o pot vinde pentru a-și recupera suma...

Tu nu înțelegi ca ei merg după niște hârtii?
Ci nu după logica?
Într-adevăr nu are logica dar asta e realitatea.

Ei fac tot posibilul ca sa recupereze suma.
Indiferent cum.

Asa ca el a pus garanție casa.
Ca altfel nu avea banca cum sa dea împrumutul.

Iar dacă nu mai plătești te dau în judecata și după te executa silit.

Atâta timp cât cel care a făcut împrumutul e ruda cu tine...

Dacă nu era ruda stătea altfel treaba.

| Ragnarøk a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta l-ai primit deja. Da' trebuie mentionat ca in momentul actual tu n-ai nicio dilema. Ai o intrebare sau, de ce nu, o nedumerire. Iti recomand sa consulti un dex pentru eliminarea confuziei.

| Dracoblue explică:

Pai daca casa aceea nu ii apartine cum sa imi ia mie (cel care nu a facut imprumutul) un bun care nu este al lui? Ce treaba am eu cu banca? Incearca sa imi explici