Întrebare recomandată | Silviu_Silviu_1990 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.Ce imi poate face politia daca am last-o pe prietena mea sa conduca masina ea fiind minora.Imi da amenda fac puscarie sau imi ia permisu si pe cat timp vreau un raspuns sincer multumesc frumos

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este prinsa te-ai facut cu dosar penal, pentru incredintarea masinii unei persoane care nu are permis de conducere. De altfel si minora, daca are peste 14 ani, va avea dosar penal pentru conducere fara permis, citez:
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora."
Fiind minora limitele pedepsei se vor reduce la jumatate, respectiv de la 6 luni la 2 ani si 6 luni.
Daca esti condamnat permisul de conducere iti va fi anulat si va trebui iarasi sa dai examenele teoretic si practic.

| marianvranceanul1 a răspuns:

Cam toate trei.Depinde daca a periclitat circulatia, daca a blocat drumul sau daca a accidentat ceva.E ceva mai cumplicat.
Daca este prinsa te-ai facut cu dosar penal, pentru incredintarea masinii unei persoane care nu are permis de conducere. De altfel si minora, daca are peste 14 ani, va avea dosar penal pentru conducere fara permis, citez:
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora."
Fiind minora limitele pedepsei se vor reduce la jumatate, respectiv de la 6 luni la 2 ani si 6 luni.
Daca esti condamnat permisul de conducere iti va fi anulat si va trebui iarasi sa dai examenele teoretic si practic.Asa ca nu trebuie sa se mai intample o data.

| Silviu_Silviu_1990 explică (pentru marianvranceanul1):

Dar pot scapa doar cu o amenda fara sa-mi ia permisu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Silviu_Silviu_1990):

Da, se poate, doar ca este tot amenda penala, de la 500 lei la 30.000 lei si se considera tot condamnare penala si o sa-ti anuleze permisul.

| Silviu_Silviu_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Darv altcceva fara sa-mi ia permisu nu este
?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Silviu_Silviu_1990):

Sa nu ajungi sa fii condamnat.
Tu chiar nu stiai ca n-ai voie sa lasi la volan pe unul fara permis?

| Silviu_Silviu_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Ba da stiam dar s-a intamplat
multumesc frumos