| ionut961 a întrebat:

Am si eu o întrebare, sunt născut pe 9 iunie 2001 și am facut buletinul de 18 ani mai devreme. Pot vota si eu pe 26 mai? Pe buletin scrie ca e valabil 13.05.19-09.06.2023

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce pe 26 mai esti major?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti vota, neavand varsta de 18 ani pana la data votului (26.05.2019). Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART.36. Dreptul de vot
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv."
Aceasta prevedere se aplica tuturor alegerilor prezidentiale, parlamentare, locale, europarlamentare, precum si la referendum.