| rrazvanel a întrebat:

Am si nevoie de un sfat... Astazi la 4:30 dimineata eram pe afara putin ametit cu un coleg care tot dadea cu pumnii prin masini si ne-a luat politia, ne-a dus la sectie unde le-am dat datele si ziceau ei acolo ca ne da amenda de 30 de milioane si sa ne prezentam astazi la ora 10 cu un parinte la sectie. Oare sa ma duc la politie sau nu. adica o sa vina ei la usa sau amenda poate sa ne dea? Masinile nu au nimic, iar plangeri nu cred ca au fost la politie despre noi. ei doar ne-au luat de pe strada.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa va prezentati, altfel poti primi si a doua amenda.
Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea  de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;"
"31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
"ART.3.(1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
a) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la pct...31),...;
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct.1),..."

| darrio2007 a răspuns:

Nu va da 30 de milioane.Desi meritati.Va poate da cate una de 5 milioane pentru deranjarea ordinii publice.Plangerile pot veni mai tarziu.

| rrazvanel explică (pentru darrio2007):

Deci ar trebuie sa ma duc cu parintii sau nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru rrazvanel):

Orice s-ar intampla, da.