| AndreyCristian1999 a întrebat:

Salut, am un passat și recent mi-am cumpărat o platforma cu care trebuie sa plec în Germania sa aduc o mașină, întrebarea mea este dacă masina mea are x kg iar platforma are mai puțin de 750kg dar în total depășește greutatea mașinii trădătoare, pot conduce cu b ul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avand in vedere criteriile pentru categoria B.
Conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
Observi ca nu este vorba ca remorca sa nu depaseasca greutatea masinii tragatoare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te uiti in certificat si vezi care e greutatea remorcabila maxima.
Apoi, in ansamblu trebuie sa nu depasesti 3500kg sau 4250kg (cu un atestat).
Un raspuns simplu ar fi ca nu prea ai voie sa tractezi auto cu Passat-ul.
E nevoie de SUV (ML, Touareg, XC90) sau duba si un permis BE, care se obtine usor.
https://youtu.be/p4HTIu5KocI

| AndreyCristian1999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am văzut și eu clipul dar am citit undeva ca nu pot trage o greutate mai mare decât masina mea, asta e întrebarea. Mersi mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreyCristian1999):

In actele fiecarei masini scrie cat poate tracta. In general, cele 4x4 permanent, in special SUV, au sarcina remorcabila foarte mare.
Nu cred sa existe vreo lege despre raportul remorca-tragator, totul e in functie de omologare.
Gandeste-te la tiruri, ca au remorca de 50t si tragator de vreo 10t laughing

| OldSoul a răspuns:

Nu poti.
Ai nevoie de B+E daca doresti sa tractezi si sa aduci o masina pe platforma legal.

| UserRo10 a răspuns:

Singura remorca pe care o poti tracta este de mtma 750 kg (remorca+incarcatura), deci din start dosar penal daca te prinde fara categoria necesara.
Alta chestie. Daca ai B+E uita-te la sarcina maxima pe care o duce remorca si cauta in talonul masinii daca poate trage atat. Nu conteaza ca e remorca goala, cand te opreste politia ei se uita la masa maxima teoretica