| TMTm a întrebat:

Salut,as vrea sa mai ajutati în legătură cu următoarea problema. astăzi,mergeam spre antrenament și o doamna,mai bătrânică,mergea pe bicicletă cu o grămadă de plase și toate prostiile, și am schimbat banda de mers din a doua în prima și ea s-a speriat și a căzut de pe bicicletă, a sunat la 112 si bineînțeles a venit politia,salvarea,tot ce se putea. au venit și domnul polițist mi-a luat actele,cu tot cu carnet și mi-a zis mâine să mă duc la secție că îmi va da un fel de dovada cu care sa circul, dacă știți și mă puteți ajuta, îmi spuneți va rog pe cât timp mi-a luat permisul și ce prostii o să se mai intample. Mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal politistul ar fi trebuit sa incheie un proce-verbal de contraventie si acolo sa treaca si perioada de suspendare a dreptului de a conduce.
In orice caz, daca ai trecut prea aproape de bicicleta, ai putea sa fii acuzat de nerespectarea regulilor privind depasirea si perioada de suspendare este de 30 de zile.

| TMTm explică (pentru Ioandelasal):

Nu am fost chiar așa aproape, ea a alunecat pe nisip, sa dezechilibrat și a zis că eu am lovit-o, dar nici n-am atins-o, oricum, Mulțumesc mult