| P3trutz a întrebat:

Acum o luna si ceva, ma duceam la discoteca cu un prieten. Pe drum ne-am intalnit cu un domn care sa luat la cearta cu prietenul meu. Sau certat, sau injurat, iar dupa cateva zile domnul ala s-a dus la politie, si la chemat pe prietenul meu, a fost politia la el acasa, iar acum 3 zile m-a sunat un politist sa ma duc la sectie si sa dau o declaratie. Dar eu nu am participat la cearta dintre cei 2 doar eram pe-acolo. Ce mi se poate intampla daca nu ma duc la politie, in primul rand nu mi-a venit citatie, iar in al doilea rand nu mi s-a spus data cand sa vin. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Daca esti chemat, mai bine mergi.Nu ti se intampla nimic, tu doar ai fost martor si de aia esti chemat.Trebuie sa dai o declaratie si sa spui ce s-a intamplat, atata tot.Te sfatuiesc sa nu mergi doar daca esti din Bacau pentru ca acolo politia e corupta peste masura>straight face

| P3trutz explică (pentru UbexFlo):

Multumesc. Si daca nu ma duc ce se poate intampla?

| UbexFlo a răspuns (pentru P3trutz):

Daca nu te duci, ori nu ti se intampla nimic, ori te baga si pe tine cum ca ai fi spus ceva.Am cunoscut cazuri in care baietii nu s-au dus sa dea declaratie si nu li s-a intamplat nimic.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai pentru injuraturi nu s-ar fi luat in considerare plangerea penala. Insulta a fost abrogata din Codul penal de cativa ani si nu mai este infractiune. Pesemne ca este vorba si de altceva.
Daca ai fost chemat ca martor este bine sa te duci, il poti ajuta si pe prietenul tau, daca spui ca a fost doar cearta cu injuraturi. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te contrazici singură.
V-ați întâlnit cu acel domn (implicit erai cu el), s-au certat (erai și tu), etc.
Când te mai caută polițistul să-l întrebi când trebuie să te prezinți.
Pa, pa.

| DyNo a răspuns:

Politia, te-a chemat pentru ca ai fost martor, si pentru a da o declaratie.
Te sfatuiesc sa mergi, indiferent din ce oras esti.

| BountyWG a răspuns:

O sa te tine daca te duci o zi acolo iar daca nu te duci 30 zile stai

| florizzz a răspuns:

Ahaa. un strain ti-a injurat prietenul, politaiul stia de prietenu tau ba chiar s-a dus la el acasa. Tu erai cu prietenu tau da nu ai auzit cearta. Politaiul nu ti-a spus cand sa te duci la sectie ba chiar te-a chemat la o bere. Asta ai visat seara?

| Motanime a răspuns:

Nu ti se intampla nimic rau, ai fost martor si te cheama sa dai o declaratie, daca nu te duci iti poate da o amenda usturatoare.