| LucianMusic a întrebat:

As vrea sa merg singur sau cu un var de-al meu in Romania. Eu stau in Belgia. Am 15ani. Pot merge singur sau cu un var de-al meu cu avionul sau trebuie neaparat cu părinții?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti cetatean roman ai dreptul sa vii din Belgia dar nu mai poti pleca. Daca vii, sa mearga parintii la notar si sa dea o declaratie la notar prin care imputernicesc un major sa te insoteasca la intoarcere.

| LucianMusic explică (pentru Salontanul):

Si daca vreau sa merg in vacanta in Thailanda de exemplu. Am si atunci nevoie de procura?

| Salontanul a răspuns (pentru LucianMusic):

Oriunde in afara granitelor UE daca nu esti cetatean al acelei tari. Din Romania in UE datorita faptului ca nu facem parte din zona Schengen, de asemenea.

| NAT0 a răspuns:

Nu ştiu cum e în Belgia dar ştiu că nu poţi să ieşi din România dacă nu ai procură de la notar.

| vass19 a răspuns:

Trebuie sa-ti faci procura precum ca parintii sunt de acord sa treci granita singur fiind minor, sau in caz ca mergi cu cineva major, trebuie sa-ti faci procura pe numele lui, fiind insotit de el. aceste probleme se pot rezolva la un notar iar daca ai nevoie de mai multe detalii notarul iti raspunde la toate cu placere.