| Thunder182 a întrebat:

Salut! Asta seara eram cu masina pe afara si la un moment dat am oprit intr-o zona unde am decis sa ies din masina si sa stau afara cu prietenii. Am vorbit doar, nu am facut galagie. Dintr-o data apare o masina de politie, opreste langa noi, ies agentii si ne cer actele de identitate si ne spun ca urmeaza sa fim amendati pentru perturbarea linistii publice, deoarece un cetatean din zona ne a sesizat la 112. Ne-au trecut datele intr-o agenda dupa care ne-au dat actele. Nu am semnat nimic, iar ei au plecat si la fel si noi.
Putem sa luam amenda?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Genevaaa a răspuns:

Deci daca nu ti a dat nimic si n ai semnat nimic ci doar v-a luat datele, trebuie sa il consideri advertisment deci nu primesti amenda. Datele alea acum le au in baza de date iar la a 2 a abatere va va da amenta

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ar fi trebuit sa incheie procesul-verbal de contraventie pe loc si sa va dea cate un exemplar.
Este posibil sa nu va dea amenda ci doar avertisment, acesta se poate da si fara incheierea p.-v.c.
In orice caz veti afla in cca o saptamana, daca veti primi p.-v.c. la domiciliu.

| Genevaaa a răspuns:

Prin poștă da

| Thunder182 explică (pentru Genevaaa):

Chiar daca n am semnat nimic?

| Genevaaa a răspuns (pentru Thunder182):

Deci daca nu ti a dat nimic si n ai semnat nimic ci doar v-a luat datele, trebuie sa il consideri advertisment deci nu primesti amenda. Datele alea acum le au in baza de date iar la a 2 a abatere va va da amenta

| Mavni a răspuns:

"Am vorbit doar, nu am facut galagie."
Seara, orice zgomot, orice vorba se aude mult mai puternic.