| RazvanVlad a întrebat:

Astazi am cumparat de la eMAG un kid nikond3100 cu obictiv de 55-200mm. Cand am ajuns acasa in cutie nu am gasit decat certificatul de garantie de la aparat.Intrebarea mea este, daca ma duc maine cu factura si bonul imi pot scrie ei un alt certificat de garantie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti contradictoriu. Spui ca l-ai gasit si vrei altul sau nu l-ai gasit?
Sigur ca trebuia sa-ti dea certificatul de garantie. Daca nu l-ai primit te duci si-l ceri, sunt obligati prin lege sa ti-l dea.

| RazvanVlad explică (pentru Ioandelasal):

Ce vreau sa zic este ca am gasit garantia aparatului dar a obiectivului nu am gasit-o (nu sunt pe aceeasi garantie)

| Ioandelasal a răspuns (pentru RazvanVlad):

Te duci si o ceri, sunt obligati sa ti-o dea, daca este separat de ce a aparatului.
Totusi uita-te pe aceasta, s-ar putea sa fie trecuta si cea a obiectivului, am intalnit si eu cazuri asemanatoare.