| Bloock a întrebat:

Salut. Azi am făcut ceva de care nu sunt mândru deloc, eram la munca și în unul dintre birouri era lăsat pe masa o pereche de casti bluetooth și am luat-o. Nu a văzut nimeni asta și regret enorm ca le-am luat și ma simt super josnic. Vreau sa scap de senzația asta de vinovăție. Sunt un om rau? O sa fiu pedepsit pentru chestia asta? Va rog sa nu îmi răspundeți la mișto sau doar sa fie un răspuns eronat.
P.s ma simt vinovat de parca am făcut o crima.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este asa du-le inapoi si, daca te observa cineva, poti spune ca le-ai luat ca sa le incerci si ai uitat sa anunti proprietarul.
Daca nu le restitui ai comis o infractiune, respectiv furt si poti fi sanctionat penal.

| cristi202 a răspuns:

Nu ești om rău, fiindcă regreți ce ai făcut. Dar ai făcut ceva rău.
Daca ai curaj în tine, mergi cu căștile la cel căruia îi aparțin, spune-i ce ai făcut, și că regreți.
Daca nu ai curaj, fa procedeul invers: ai luat căștile, le pui înapoi exact de unde le-ai luat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pui înapoi obiectul de unde l-ai luat și scapi.

| CleanHeart a răspuns:

Banditule, mâine pune.le de unde le.ai luat și gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăla al cui era biroul ce funcție are unde lucrezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai duce căștile că toată lumea de unde lucrezi va știi că pui mâna.

| Bloock explică (pentru anonim_4396):

Mi-e sa nu încerce sa afle cine le-a luat și sa fiu dat afara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bloock):

Și dacă duci căștile ești dat afară dar nu imediat.

| DovleacTurbat a răspuns:

Află cine le-a pierdut (nu te apuca sa întrebi tu, clar, își vor pune semne de întrebare "de unde știai") și fa i cadou o pereche nou. happy

| Bloock explică (pentru DovleacTurbat):

Pai știu ale cui sunt, dar i le-am luat. căci ale mele s-au stricat, dar acum ma simt oribil ca le-am furat

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Bloock):

50% din misiune e rezolvată deja.
Fa i cadou o pereche nouă, iar daca te întreabă spui că așa ai simțit. Scapi garantat de acel sentiment.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Maine te duci inapoi si ii dai castile spunandu-i ca ai vrut sa iei un pix sa scrii ceva si ai bagat castile in buzunar din graba.
Dupa cand ai vrut sa te intorci ai gasit pix si a ramas sa inapoiezi castile pentru azi.
Iti ceri scuze de incurcatura si nu s-a intamplat nimic

| Bloock explică:

V-am înțeles punctele de vedere și sfaturile, dar problema e ca vreau sa le și păstrez în același timp pentru ca ale mele s-au stricat și chiar nu îmi permit financiar sa iau altele (sunt pe cont propriu și depind doar de ce muncesc eu.)

| cristi202 a răspuns (pentru Bloock):

Problema e că tu vrei sa împaci și capra și varza. Capra mînca varza și nu rămîne capra, că iasă totul "varza" happy
Eu cred că acum hotărăști ce fel de om ești: bun, daca le duci înapoi, rău, daca le păstrezi. Asta e cit se poate de real. In funcție de ce faci, aceea devii. "Cine fura azi un ou, miine va fi un bou" zice proverbul, și nu greșește. Fa-o acum, și calea spre a deveni hot e deschisa. Data viitoare îți va fi mult mai ușor să o faci, și o vei face din nou. Și apoi nu te vei mai putea opri.
Și mai e ceva: nu merita, căci vei pierde pe alta parte mult mai mult. Vei realiza asta. După Legea lui Dumnezeu, hotul trebuie sa dea înapoi împătrit. Și te asigur că mai devreme sau mai târziu, ea se împlinește. Nu scapi.

| cristi202 a răspuns (pentru Bloock):

"Va fura un bou"*
Scuze, greșeală neintenționata, datorita scrierii predictive a telefonului.

| AlexGabriel232318 a răspuns:

Lasa frate ca toata lumea mai greseste, dar alta data sa te gandesti de doua ori inainte sa iei ceva!