| hp8510p a întrebat:

Salut.Azi am primit o amenda acasa care zice "A fost depistat in timp ce deranja orele de curs prin diferite zgomote si larme in curtea liceului".De fapt am fost prins cand fumam in locuri nepermise, nu faceam galagie.Gardianul mi-a luat datele si mi-a zis sa-l caut in pauza urmatoare...nu m-am dus si pe amenda scrie "contravenientul refuza colaborarea si semnarea procesului verbal". Dupa mintea mea trebuia sa scrie asta daca imi zicea sa semnez si eu ziceam nu.Mai scrie ca a fost si un martor...martorul ala nu l-am vazut...nici macar ora nu este corecta.As avea sanse daca as contesta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ai mari sanse, mai ales daca nu ai nici un martor.
De altfel chiar tu recunosti ca esti vinovat, chiar daca nu pentru fapta retinuta drept contraventie.
Poti face plangere contraventionala dar trebuie sa ai martori.

| pufulescu a răspuns:

Poti sa contesti orice fiindca pana la urma nu exista probe, e doar cuvantul martorului contra voastra. Plus ca s-ar putea sa fie un martor prost, care nu stie ce sa spuna.

| hp8510p explică (pentru pufulescu):

Presupusul martor nu a fost de fata.Doar eu, cei 2 colegi si gardianul am fost acolo.Cunosc numele martorului, stiu cum arata dar el nu a fost acolo... abia daca il vad 1 data pe luna pe afara.

| hp8510p explică:

Am martori 2 colegi.Dar eu nu stiu de unde a rasarit martorul gardianului si faptul ca am facut galagie... vorbeam in soapta sa nu ne auda nimeni