| GabyValdes a întrebat:

azi noapte am fost prins de politie in localitate cu 110 km/h
mi s-a retinut permisul pentru 90 de zile si mi s-a dat dovada inlocuitoare de 15 zile
politistul mi-a spus ca pot revendica permisul mai repede, daca ma duc sa dau din nou "sala" imediat cum mi-a expirat dovada
problema e ca eu nu am indeplinit un an de permis, am permisul de 11 luni
in legislatie scrie clar ca pentru revendicare trebuie sa am CEL PUTIN 1 AN de permis...
ce este de facut?
pot sa il iau mai repede asa cum a spus politistul?
sau?

multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politistul a gresit, se pare ca nu cunoaste bine legislatia rutiera.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
(1)La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."
Asa fiind si faptul ca ai obtinut permisul de mai putin de 1 an nu poti obtine reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce si vei obtine restituirea permisului abia dupa trecerea a 90 de zile de la data expirarii dovezii cu drept de a conduce.

2 răspunsuri:
| Catalin77945 a răspuns:

Nu poti sa-l recuperezi mai repede, asa ca trebuie sa astepti

| Stefancalin1997 a răspuns:

Frumos, vrei sa il iei mai repede sa mai mergi cu viteza prin localitate? Daca omorai pe cineva?