| pantera a întrebat:

Salut, este normal sa imi faca dosar penal într-un acident de circulatie cu un pieton traversând neregulamar strada? Politia a văzut că mi-a sarit in fața pietonul. E obligatoriu să-mi facă dosar penal daca nu a fost din vina mea?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este normal sa se deschida un dosar penal, tocmai pentru a stabili care au fost circumstantele accidentului si cine este vinovat. Aceasta nu inseamna ca o sa fii gasit tu vinovat daca vinovat este pietonul.

Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste dosar de CERCETARE penala, care se face ori de cate ori un accident se soldeaza cu victime.
Cercetarea (expertii) stabilesc cine- si in ce masura a fost de vina (sau nu).

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu ar trebui să pățești nimic atâta timp cât se dovedește că nu a traversat pe trecerea de pieton, dar acum depinde foarte mult de faptă dacă l-ai omorat e posibil totuși să îți facă dosar penal.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Uneori trebuie sa constientizam ca mai intai a fost inventat omul si mult mai tarziu mijloacele auto.winking

| teo530 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti faca dosar daca este total vina lui si tu nici macar nu ai avut viteza si ai incercat sa opresti atunci nu trebuie sa iti faca dosar penal.