| NoNameHelpYou a întrebat:

Salut,cam ce ar putea pati un ROM daca las duce sla Politie si as declara ca :ma agreseaza verbal,fizic, numa lasa in pace, se da mare pe langa mine... ce ar putea pati ROM-ul respectiv? amenta? si daca e asa cat ar fi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este doar cuvantul tau impotriva cuvantului lui nu ar pati nimic. Trebuie sa ai probe temeinice, inclusi certificat medico-legal si martori pentru a dovedi plangerea. Ar putea fi cercetat penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Daca ii faci plangerea prealabila fara dovezi te poate acuza de denuntare calomnioasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa duci pe cineva la politie pentru ca se da mare pe langa tine?

te duci cu dovada, eventual martori si un certificat medico legal ca te a gresat fizic

| WeAreLegion a răspuns:

Lasa politia, mai bine aplicai romului o lovitura cu calcaiul la tampla si cand e jos aplicai vreo 4-5 pumni stil ciocan, si sa vezi ca nu mai are treaba cu tine!