| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cand eram mai mic (10 ani) aveam un moped de 50cc cu care ma plimbam pe strazile publice eu alaturi de fratele meu care avea 17 ani. Pana intr o zi cand un vecin a creat o reclamatie pe numele meu ca eu m-a plimbam cu acel moped. Dupa cateva zile l a prins politia pe fratele meu si l a adus acasa cu tot cu moped si m-a chemat pana afara politai ul si mi-a zis daca o sa ma mai trag pe moped, eu am zis ca nu si o am plecat in casa pe fratele meu l au luat la politie si s-a judecat cu ei pana in prezent si i sa intocnic dosar penal fratelui meu. Dar intrebarea mea este, daca pe mine nu m-a chemat la politie sa dau vreo declaratie ceva cand voi merge sa scot cazierul pentru permis de categoria B1 voi avea cazierul patat cu reclamatia vecinului meu sau ceva? Repet a fost politai ul la poarta si a vorbit cu tata si cu fratele meu si dupa aia au plecat la sectie (tata cu fratele meu), voi mai putea da de permis?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei avea nici o problema.
Minorii sub 14 ani nu raspund si nu pot fi condamnati penal iar in cazierul judiciar se inscriu pedepsele penale definitive, asa ca vei avea cazierul curat, bineinteles daca nu vei fi condamnat pentru vreo infractiune savarsita dupa implinirea a 14 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

La 10 ani TATAL TAU raspunde in fata legii, pentru faptele tale.
Conducerea fara permis este fapta grava, se poate alege si cu puscarie.
Daca nu vei avea alte asemenea abateri, atunci vei putea avea permis.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Bula):

Pai eu n am fost chemat nicaieri, fratelui meu i s-a facut dosar penal care i-a si expirat pana in prezent ca au trecut 5 ani de la incident, eu m-am ales doar cu reclamatia lu vecinu, ma va afecta cand voi scoate cazierul?

| Musafuka21 a răspuns (pentru Bula):

Ma gandesc ca daca era sa fiu si eu implicat primeam si eu foi acasa sau chestii de genul dar doar fratele meu primea ca sa se prezinte cu tatal meu la sectie in termen de 1-2 zile

| Sophieka a răspuns:

Nu, nu esti implicat.

Dar are vecinul dovezi ca mergeai cu fratele tau pe moped?

| Musafuka21 a răspuns (pentru Sophieka):

Pai nu mergeam cu el pe moped mergeam singur si faceam cu schimbul, si nu cred ca are dovezi o data ce nu m-a chemat nicaieri, macar sa vad dovezile, pai o data ce are el dosarul practic sunt nevinovat in ochii legi?

| Bula a răspuns (pentru Musafuka21):

Daca n-ai avut inca 14 ani, atunci tatal tau a raspuns pentru tine, in fata legii.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Bula):

Asta inseamna ca pot da de permis?

| Bula a răspuns (pentru Musafuka21):

Da, daca nu ai si altceva la cazier.

| IarsiIar a răspuns (pentru Musafuka21):

"Pai nu mergeam cu el pe moped mergeam singur "
Buuuun. Si ai de gand sa recidivezi?
Daca nu te-a chemat politia nu e vorba de lipsa dovezilor ci de varsta. La 10 ani raspund parintii pentru tine.

| Musafuka21 a răspuns (pentru IarsiIar):

Nu mai inteleg nimic… deci pana la urma mai pot da de permis sau nu?