| Bucsa_Marius_1997 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Am patit ceva groaznic. Eu si cu fratele meu am plecat in drum spre Teius, cand am ajuns la destinatie fratele meu mai mare neavand permis s-a dus cu masina 300 de metri(pana in Teius am condus eu, am permis) si am fost opriti de politie. Ne-a dus la sectie si mi-e teama ca poate patesc ceva si eu si fratele meu. Va rog, dati-mi sfaturi, ce as putea sa fac sau ce se va intampla cu noi?

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Aceeasi pedeapsa este valabila pentru cel/cea care incredinteaza masina unei persoane fara permis. Esti in mare probleme.
Tot ce poti sa faci e sa speri ca domnu' politist nu e prea dur. Sper ca nu era pe drum national/european, si ca macar i-ai dat masina pe drum de tara.
Bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Veti avea dosare penale si fratele tau sa fie condamnat pentru conducere fara permis iar tu pentru incredintarea masinii, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| christall a răspuns:

Stai putin ..cum adica fratele meu s-a dus.dar am fost opriti..ne-a dus la politie? Cred ca nu spui povestea asa cum a fost. Oricum, daca ajungeti in instanta e nasol.

| Skippy223 a răspuns:

Din ne(fericire) pentru el. Deși a fost idiotic din partea lui. Cum spuneam, măcar sa fi fost drum de tara.