| Playerx a întrebat:

Salut, care sunt consecințele unui adolescent de 16 ani care fuge de acasă, iar părinții anunță politia?

Ce drepturi are un copil de 16 ani care este bătut și amenințat de părinți?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salut, care sunt consecințele unui adolescent de 16 ani care fuge de acasă, iar părinții anunță politia?
Dacă poliția îl găsește, ea este obligată de lege să îl aducă din nou la părinții lui. Dacă el refuză aceasta, datorită unor rele tramente, se face o anchetă socială. În urma acesteia s-ar putea ca ei să fie decăzuți din drepturile de părinți iar minorul să fie integrat într-o casă de copii, unde va sta până la 18 ani,

Ce drepturi are un copil de 16 ani care este bătut și amenințat de părinți? Să facă o plângere la Protecția Copilului, la primărie, care este obligată să ancheteze și să ia măsuri.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu trebuie sa fugi de acasa, poti sa dai telefon la telefonul copilului:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/
http://www.telefonulcopilului.ro/
ei o sa te indrume ce sa faci, daca fugi de acasa in schimb s-ar putea sa ajungi mai rau decat la parintii abuzivi, chestia asta e un cliseu absolut si se intampla in mod curent

| Yuoia a răspuns:

Drepturi, fara obligatii?
Daca adolescentul este batut fara motiv, poate sa anunte Protectia copilului. Daca insa fuge de acasa si parintii anunta politia... va fi plasat intr-un centru (casa de copii) mai restrictiv.

| tzionut a răspuns:

Domnul meu nu cred ca e chiar ok intr-un centru de plasament subfinantat de toate guvernele de pana acum. Dar acolo vei ajunge. Ceea ce trebuie sa intelegi e ca esti inca minor si parintii tai raspund de tine, iar cata vreme stai in casa parintilor tai, va trebui sa respecti regulile lor. Sfatul meu: Invata cat mai bine, termina liceul apoi poti sa te angajezi, sa inchiriezi o camera si sa te intreti. Momentan asculta de ei. Tu esti viitorul iar ei trecutul. Cand vei avea mijloace sa te intreti atunci nimeni nu iti poate reprosa nimic si poti face ce doresti cu banii tai. Cand altii te intretin va trebui sa respecti regulile lor. Asa e viata domnul meu.

| AndreiNrcs a răspuns:

Dacă copilul, declară aceste lucruri că este,, bătut şi amenințat de părinți" şi el fuge din această cauză, şi că a ajuns şi la o stare depresivă. Deci cred că protecția copilului îi decade pe părinți din dreptul de a mai fi părinte.

PS: Zic şi eu ce ştiu am 17 Ani rolling on the floor

| daniel889 a răspuns:

Parintii sunt OBLIGATI prin lege sa-si intetina copiii pana la varsta de 26 de ani, nu 18 asa cum scrie toata lumea. Intre 18 ani si 26 de ani, parintii nu mai sunt obligati sa-si intratina copilul DOAR daca acesta renunta la studii. CC Art. 499 (3)

Daca fugi de acasa fiind minor (sub 18 ani, nu sub 26), tot parintii trebuie sa raspunda si pentru asta happy Cu alte cuvinte, absolut tot ce face copilul pana la varsta majortatului sunt doar responsabilitatile parintilor.

Atentie** parintii pot plati inclusiv cheltuielile politiei pe perioada cautarilor.

In cazul relelor tratamente aplicate minorului, legea prevede pedepse de la 3 la 7 ani de inchisoare. Depinde de gravitate, in general minorul este dat unei alte rude din familiei in cazul incare parintele este gasit vinovat.

In cazul in care exista tratamente fizice (batai severe! ca o palma am luat cu totii de la parinti) te sfatuiesc sa anunti de indata protectia copilului sau chiar politia!