| celmareinvata a întrebat:

Ce parere aveti despre interzicerea cersatoriei in Romania? Eu unul m-am cam saturat sa ii vad pe aceia care stau toata ziua pe strada sau in fata bisericii. Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cersetoria este interzisa si acum, fapta de a cersi constituie contraventie, prevazuta si pedepsita de L.61/1991, republicata in anul acesta, citez:
"ART.3.Constituie contravenţie sãvârşirea oricãreia dintre urmãtoarele fapte, dacã nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sã fie considerate infracţiuni:
3) apelarea, în mod repetat, la mila publicului, de cãtre o persoanã aptã de muncã, precum şi determinarea unei persoane la sãvârşirea unor astfel de fapte;"
Amenda este de la 100 lei la 500 de lei, doar ca nu are deloc vreun efect, chiar daca legea este aplicata. Cersetorii nu platesc amenda si a doua zi ii gasesti iarasi in acelasi loc. Amenda nici nu poate fi executata, marea majoritate n-au bunuri executabile silit. Numai bine!

| mona a răspuns:

Pai as vrea sa se interzica dar cine sa o faca, eu daca nu...

Răspuns utilizator avertizat
| yhsay a răspuns:

Da si eu m-am saturat de atatia cersetori care se milogesc. Intr-adevar, poate unii chiar nu au posibilitatea de a munci (din cauza unei boli de exemplu) dar majoritatea sunt niste sarlatani. Si sunt comici pentru ca cer bani, daca le dai ceva de mancare se uita urat la tine, asa ca de la mine nu vede nici unul nimic.

| marius242424 a răspuns:

Dai dracu de cersetori ca castiga mai mult decat un om obisnuit