| Vladdd29 a întrebat:

Ce se intampla daca un cetatean nu vrea sa semneze procesul verbal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu ca procesul-verbal de contraventie sa fie semnat de contravenient, este valabil si fara semnatura acestuia. Agentul va consemna refuzul semnaturii, eventual si cu un martor.

| Vladdd29 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca nu este obligatoriu, dar care este diferenta dintre a il semna si a nu il semna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vladdd29):

Nu este prea mare diferenta. S-a incetatenit popular ca, daca nu-l insemnezi, inseamna ca nu recunosti fapta sau chiar ca nu ar fi valabil, ceea ce nu este adevarat.
Cel mai bine este sa-l semnezi cu obiectiuni, bineinteles daca ai obiectiuni reale si intemeiate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu il semnezi astepti sa vina prin posta pentru ca nu ti l da pe loc. Nu inseamna in rest nimic altceva. Inteligentii care scriu pe net ca daca semnezi inseamna ca nu mai poti contesta habar nu au pe ce lume sunt