| Liviu321 a întrebat:

Credeti ca daca voi pune masina pe care urmeaza sa o cumpar pe numele mamei, care este pensionata pe caz de boala si are o pensie de handicap, exista riscul de a i opri acea pensie? Fac asta pentru ca ea nu ar plati impozit iar daca as pune o pe numele meu ar fi foarte scump. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului fiscal, citez:
"ART. 469.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
  b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat, cele pentru transportul persoanelor cu handicap sau invaliditate, aflate în proprietatea sau coproprietatea reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;"
Mama ta va fi scutita de impozitul pe masina doar daca este incadrata la handicap grav sau accentuat, ceea ce nu cred ca este cazul pentru astm bronsic.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap ci numai pensie de invaliditate.
Si chiar daca ar fi incadrata intr-un grad de handicap nu beneficiaza de scutirea de impozit decat pentru o masina adaptata handicapului.

| Liviu321 explică (pentru Ioandelasal):

Are grupa 2. Nu e vorba de un handicap locomotor. Are astm bronsic severa incadrata la grupa 2. Da se mai spune si handicap. Cert este ca la apartament nu platim impozit pentru ca este pe numele ei.

| Liviu321 explică (pentru Ioandelasal):

Ba da este. Are astm bronsic sever(grav). Ea are scutire pe mijloacele de transport in comun, pe tren si este scutita de la impozitul pe casa. Deci si pentru masina ar trebui sa fie scutita.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu321):

Ti-am citat prevederile legale. Ce fac cei de la primaria voastra nu ma intereseaza.
In rest faptul ca are casa si va avea masina nu o afecteaza si nu o exclude de la primirea pensiei de invaliditate, asa ca poti s-o cumperi pe numele ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu321):

Conform Codului fiscal, citez:
"ART. 469.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
  b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat, cele pentru transportul persoanelor cu handicap sau invaliditate, aflate în proprietatea sau coproprietatea reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;"
Mama ta va fi scutita de impozitul pe masina doar daca este incadrata la handicap grav sau accentuat, ceea ce nu cred ca este cazul pentru astm bronsic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa ii opreasca din pensie?

| Ionete_George-Florin_1994 a răspuns:

O poti pune oricand pe numele ei. Acum depinde si la impozit. Tu daca esti tanar sub 30 ani platesti mult la impozit, daca o pui pe numele mamei tale sunt 2 situatii.
Se poate pune pe numele ei fie ca este pensionara, fie ca are vreun handicap. Daca este pensionata doar pe caz de boala plateste impozitul pe care trebuie sa-l plateasca in mod normal; iar daca este persoana cu handicap ii duci certificatul de handicap la primarie, completezi cateva documente si dupa aceea vei fi scutit de plata impozitului.

| Liviu321 explică (pentru Ionete_George-Florin_1994):

Cum am mai spus nu e vorba de un handicap la nivelul membrelor. Ci de astm bronsic sever incadrat la grupa 2. Eu am 22 de ani. Daca as pune masina pe numele ei nu as plati nimic stiu ca s-a interesat la comisie. Dosr ca ei ii e frica sa faca asta pentru ca zice ea daca ar avea pe numele ei o masina (care va fi de maxim 1600 cmc nu vreun bmw nu stiu de csre cu motor de 3) plus casa o sa considere ststul ca e "bogata" si ii va taia aceasta pensie. Eu i am spus ca nu are nicio logica. Sper ca acum sa o fac sa inteleaga.