| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, credeți ca mai exista, persoane (indivizi) care procedează la fel ca criminalul din Caracal dar care din păcate nu au fost descoperiți? Si dacă da, de ce poliția nu încearca sa îi găsească și sa îi condamne?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sunt o multime de prostituate in Italia si alte tari; toate au fost duse de proxeneti.
La fel sunt o multme de traficanti de organe; si mai ales de copii.
Dar politia este pe mana cu infractorii din doua motive:
1. le mai iese un ban in plus pe langa salariu; si le iese bine de tot;
2. alti politisti sunt fricosi; sau ei si familiile lor sunt amenintati daca spun ceva. De altfel un nou recrut este silit de sefii lui mai mari din politie sa accepte coruptia de voie sau de nevoie.

Eu mai demult m-am dus sa-mi iau sculele furate din iarba din fata casei unor rromi; iar seful politiei mi-a zis sa le dau rromilor 100 de lei (un milion vechi) ca sa imi dea sculele. Dar nu le-am dat nimic.
Deci iti imaginezi ce politie de doi bani avem in tara. Si nici nu-ti imaginezi cati judecatori si procurori sunt corupti. Pai daca seful DNA-ului a fost anchetat pentru coruptie -care este cea mai inalta functie din ministerul justitiei-, cu cat mai mult subalternii sunt corupti. Pentru ca nu poti sa faci o infractiune de unul singur.
Daca as fi fost politist, maturam cu toti sefii mei. M-am luat eu si de patronii unde am lucrat cand am vazut lucruri care nu imi conveneau.
Pe Youtube sunt o multime si de preoti corupti.
Nu este nimeni perfect. Dar cand cineva face raul, se asteapta de la el marturisire, parere de rau. Cine ascunde pe cel vinovat se face vinovat de acelasi pacat, si de aceeasi pedeapsa. Dar si Dumnezeu ne lasa liberul arbitru. Nu poti sa duci cu forta femei la prostitutie; nu avem voie sa silim si nici sa amenintam pe cineva. Nu poti sa ceri spaga ca sa poti avea un loc de munca.
Tocmai de aceea este vital pentru noi sa cautam sa aducem si sa patram respectul fata de Dumnezeu in adancul inimii. Pentru ca daca vom respecta pe Dumnezeu, vom respecta si pe semenii nostri. Nu putem supravietui altfel; altfel nu putem exista. Daca nu ne punem principii, toti vom ajunge asa.
Sunt multi baieti pe mana cu proxenetii, care isi fac prietene si apoi fac cum fac si le duc in strainatate. Fetele naive cauta baieti cu bani, baieti duri; baieti care stiu sa se descurce. Si intr-adevar ei chiar se descurca.
Minorelor le sunt schimbate buletinele chiar de catre coruptii ofiteri de la starea civila. In felul acesta ele trec granita fara sa aiba nevoie de consimtamantul vreunui parinte. Deci toti politistii sunt corupti.
Mie mi se strange inima cand aud de tineri care cer informatii despre academia de politie (de coruptie mai bine zis). Acesti tineri sunt cuminti; dar ei nu stiu in ce se baga si isi strica caracterele.

Ati auzit la istorie de tari, de state si civilizatii care au disparut; astazi au ramas doar ruinele de ele. Pai tot din pricina faptelor urate Dumnezeu le-a indepartat de pe fata pamantului. Daca le-au ramas ruinele, sunt doar pentru invatatura nostra. Dar se pare ca nu invatam. Sa nu ne miram daca Romania va disparea de pe fata pamantului. Dumnezeu pedepseste o tara intreaga din pricina nelegiurii ei. Daca nu ne vom trezi noi cu vreo bomba atomica, sau daca nu ne vom trezi cu rusii peste noi in tara, ori cu vreun cutremur ca cel din '77, sau cu vreo seceta sau alta calamitate...
V-aduceti aminte cand romancele erau duse in Japonia ca "dansatoare"? Nu dupa mult timp, un val din ocean a maturat o mare parte din Japonia.
Noi nu stim cand Dumnezeu a hotarat sentinta asupra tarii noastre. Cand judecatile vor cadea peste noi sa stiti ca nu mai are rost sa mai fugiti, si nici posibilitatea de pocainta nu va mai fi. Pentru ca daca omul nu pune frau nelegiuirii, coruptiei, atunci o va face Dumnezeu in mod sigur. Pentru ca pamantul si tot ce este pe el este al Lui, si nu apartine omului. Niciun om n-a venit cu ceva in lume ca sa zica ca are parte su dreptul la ceva de pe pamant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Ok, prima parte din ce ai scris este super adevarat, a 2-a parte mai putin Dar e :Romania este o tara bazata, infiintata pe coruptie, smecherie. Bandele de vlachi avand reputatia de "talharii" de acu 1000 de ani laughing
Nu cred ca exista cineva sa nu fi dat in viata lui mita, un pliculet pe acolo -sau macar o mica atentie, cadou, macar simbolic pentru a obtine servicii mai bune.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis că nimeni nu este perfect. Dar nu trebuie să ne atingem de semenii noștri. Eu condamn la moarte acest lucru.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai cel mai cunoscut criminal nedescoperit inca ramane Jack Spintecatorul happy
Cu siguranta ca exista si altii chiar in Romania precum acela din Caracal.
Politia e militia vorba celor de la La Familia.
Pe de alta parte sunt destui gabori corupti si acopera infractori, sau in alte cazuri nefiind probe chiar nu au pe cine sa prinda, trebuie sa luam si asta in calcul.

| RAY a răspuns:

Da,cunosc un individ care traieste din bani lui mama lui si din pariuri si vrea pensie fictiva pe motiv ca i este frica sa iasa din casa, dar amenita pe internet ca te ucide

suntserios
| suntserios a răspuns:

Criminali nedescoperiti sigur mai exista. Sunt multe variabile in joc cand e vb de o crima ca sa poata fi condamnat careva

| mudokins78 a răspuns:

Findca traim intr-o mafie mai draga Stane!

| Adrian5575 a răspuns:

Mai sunt si altii, cu siguranta. Pe Dinca, pana sa il gaseasca, deja facuse destule victime, nu l-au gasit de la prima crima. Daca nu reusea fata aia sa sune la 112, poate nici acum nu se afla ca este un criminal.

| AndreiMM0002 explică (pentru Adrian5575):

Ai dreptate,clar mai exista destui cu apucaturii ca ale lui cel mai grav e ca sunt în toata țara astfel de persoane, am pe cineva din familie care a pațit ceva similar sau mai bine zis era sa pațeasca, cand se plimba prin localitate îndreptanduse spre casa a abordato un individa cu o duba cauta "case de vanzare" și are nevoie de cineva care sa îi arate zona, cert este ca din ce am înțeles omul parea foarte dubios în final s-a oferit sa o duca pana acasa, cand i-a la refuzat a facut destul de urat și în final a întors mașina și a plecat,(toate astea sau întamplat acum aproximativ un an) dar cert este ca acest indivin avea metode asemanatoare de abordare ca ale lui Dinca, deci n-am decat sa presupun ca avea aceleași intenți ca ale lui.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Nu știu dacă mai există asemenea oameni, dar continui să îmi spun părerea. România este o țară plină de interlopi, violatori, oameni fără rost în această viață, analfabeți, țigani dubioși, etc.

Presa din România este plină de articole cu și despre cazuri de viol, răpiri, agresiuni și altele care au ca suspect bărbații.

Și da, continui să cred că încă mai sunt oameni dubioși precum Gheorghe Dincă, în România.

Și crede-mă că la cât de rahat e poliția română, șoarecii pot dansa pe masă cu pisica lângă ei.

Acuma fiecare cu părerea lui.

| AndreiMM0002 explică (pentru împreunăfacembine):

Faptul ca exista, e foarte grav și eu am avut pe cineva din familie care a avut ghinionul sa dea peste un indivin cu metode asemanatoare de abordare ca ale lui dinca, din fericire n-a cazut în plasa dar acești indivizi fac la greu victime.

| beck2804 a răspuns:

Un gheorghe dincă se afla la fiecare colt de strada