| maphiotul a întrebat:

Salut
Cum pot sa,, îl rezolv" pe un nesimțit de vecin care fumează pe casa scării și împuțește aerul cel mai probabil cu țigări ordinare de contrabandă?
Mulțumesc

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ii cumperi tigari mai fine si amenajezi un loc de fumat in uscatorul scarii (sau alt loc).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă locuiești într-un bloc, depinde dacă ești chiriaș sau propietar.
Ca propietar îl ai pe vecin la termen lung. O relație conflictuală îți poate aduce doar pejudicii. Astfel o sugesie poate fi tranmisă lui prin preșesintele de bloc sau responsabilul de scară.

| maphiotul explică (pentru sadrian46):

Da,is proprietar si o sa il am vecin in continuare, tocmai de aia nu am chef de discuții cu el
Vreau doar sa i fac o,, cheie" ca și-o merită(știu eu de ce)

| Freya1 a răspuns:

Poti pur și simplu sa ii spui ca ar fi ok sa coboare jos la scara dacă tot nu vrea sa fumeze în casa și nu are nici balcon.
Sa ii faci ceva anume nu prea ai ce.

| maphiotul explică (pentru Freya1):

La poliție sau undeva, nu știu

| Freya1 a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca de început e indicat sa vorbești cu el, nu sa își și ia amenzi, ca poate omul nu e de rea credință dar nu realizează mirosul fiind fumător, sau nu crede ca deranjează pe cineva.
Cine știe...

| maphiotul explică (pentru Freya1):

Măcar dacă ar fuma țigari normale nici nu ar puții asa urât

| Freya1 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu ai ce sa le faci, sunt mulți nesimțiți pe lume.
Poti sa lași un afișier pe scara în care sa spui ca deranjează mirosul de țigări și ca nu e ok sa se fumeze etc și poate ceva se schimba.

| maphiotul explică (pentru Freya1):

M-am gandit la treaba asta...

| gabicoo a răspuns:

Îi pui un rahat la ușa apartamentului în care infingi câteva mucuri de țigară! Dacă nu înțelege aluzia atunci nu ai nici o șansă să rezolvi problema!

| Iluzionistul69 a răspuns (pentru gabicoo):

Si eu as face la fel cu rahatul pus la usa, daca nici asa nu intelege atunci ai dai foc la usa cu benzina!

| Emma30555 a răspuns:

Pai și cu ce te deranjează, nu stai mult în casa scării probabil câteva secunde când intri și ieși din apartament, și cred ca se aeriseste. Poți sa i spui administratorului sa ii comunice.

| maphiotul explică (pentru Emma30555):

Multe explicatii trebuie sa dau la unii de fiecare dată, curioasă mai ești
Cu ce ma deranjeaza?
Împuțește casa scării, plus de asta locuiește chiar sub mine si fumează si in geamul de la cameră si tot fumul imi intră mie in cameră
Ai mirosit vreodată in viața ta fum de țigări de contrabandă sa vezi cum miroase? pun pariu pe 1000€ că nu...

| Emma30555 a răspuns (pentru maphiotul):

Ba cred ca am mirosit fiindcă mulți își cumpără deoarece sunt mai iefitine. Scuza ma dar dacă pe tine te deranjează ca fumează la el în casa, la geam, adică fumul se duce în aer liber iar tu zici ca îți întra ție în casa, îmi este clar ca și tu ai o problema. Pe casa scării te înțeleg, fiindcă e ceva la comun și poate deranja dar în rest îmi pare un pic exagerat. Mai sunt unii pe care ii deranjează vecinii dacă spala vase noaptea, la ei în bucătărie. Nu știu ce o sa facă oamenii ăștia super sensibili, cum o sa trăiască ei în comunitate dacă acum la tinerețe nu prea tolereaza unele lucruri când îmbătrânesc devin genul ala de vecini de care se feresc toți tinerii, care fac reclamatii și urmăresc orice, conflictuali. După părerea ta ce ar trebui sa facă omul, sa se lase de fumat, sa nu mai fumeze la geam, sa fumeze alta marca de țigări? Care e soluția? Dacă deranjează fiindcă fumează în casa scării, e simplu, vorbești cu el sau cu administratorul, conform legii nu ai voie se fumezi în spatii închise.

| maphiotul explică (pentru Emma30555):

Bine,am ințeles șefa laughing
Sa fumeze in balcon, nu pe partea cu dormitoarele
Si nu pe casa scării, sa iși miște curu obosit până afară in fața blocului

| Sophieka a răspuns:

Prin politie, evident.

Cu, cativa ani in urma, cand m-am mutat pentru un scurt timp intr-o alta zona, am avut un vecin asemanator. Mirosul de tigara imi intra si in apartament... Am incercat sa vorbesc cu el, dar a luat-o razna si a inceput sa faca pe seful, ca el e proprietar de nu stiu cati ani in bloc si face ce vrea, iar eu nu am ce sa comentez etc.

E posibil sa poti discuta cu el sau e posibil sa nu insa cu oameni de genul, care nu au bun simt si nu se gandesc la ceea ce fac...Cam greu sa discuti amiabil dupa parerea mea.

| maphiotul explică (pentru Sophieka):

La fel cred si eu ca tine
De aia nu ma chinui sa discut cu el
E si alcoolist

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Scoate-l la baut, si dupa ce se face muci de nu mai stie ce e cu el, rupe-i toate oasele.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing
Ce sa bat din el Gabi?
Eu am 110kg si el vreo 54 laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

In acest caz, ar trebui sa mearga mai usor cu vorba buna. Nu are treaba ca fumeaza de contrabanda sau nu. Diferenta intre alea de contrabanda si alea oficiale e timbrul, nu ca alea de contrabanda ar fi mai proaste sau ceva. Sint destule tigari 100% legale care put de pici jos...

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa vorbesc cu băiatul lui ca mie prieten
Daca nu se astâmpără merg la Poliția Locală

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

E foarte urăt și din păcate n-ai ce face. nu există lege care să-i interzică fumatul.
Fumatul in public e identic cu urinatul in piscina locală.
Imi plac Mexicanii
De ieri a implementat o lege care interzice fumatul in orice loc public, Parcuri, plaje, terase, etc.
Spre ca și Romania să urmeze exemplul.

| maphiotul explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Dar si dsca fumeaza de contrabsnda nu conteaza?

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Stiu ca n-are voie sa fumeze in spatii inchise

| maphiotul explică (pentru AnatoliyMikhailov):

Păi da și cine se ocupă cu treaba asta?

| amalfi007 a răspuns:

*împute
De unde știi ca sunt de contrabandă? Toate tigările miros la fel.

| maphiotul explică (pentru amalfi007):

Toate tigarile miros la fel? laughing
Ma faci sa râd