| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Daca ai 16 ani si vrei sa zbori din Norvegia in Romania si din Romania in Norvegia iti trebuie declaratie de la parinti? Cum se procedeaza? Compania se cheama British Airways.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inapoierea in Romania nu ai nevoie dar pentru a pleca din Romania ai nevoie de o declaratie autentificata de la ambii parinti si de un insotitor major. Insotitor major poate fi desemnat si personalul de bord de pe avion.
Daca mergi cu ambii parinti nu ai nevoie de declaratie sau insotitor. In toate cazurile ai nevoie si de pasaport sau carte de identitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu esti major si nu pleci alaturi de parintii tai ei trebuie sa isi dea acordul ca tu sa poti parasi tara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce fac daca un parinte e in Norvegia si unul in Romania?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

In asemenea situatie, la iesirea din Romania, va trebui sa ai doua declaratii notariale :una din partea parintelui aflat in Norvegia( declaratia se poate face la ambasada /consulatul Romaniei in Norvegia) si a doua din partea parintelui aflat in Romania(se poate face la orice birou notarial din Ro.). Fara declaratii si fara insotitor, politia de frontiera nu-ti va permite iesirea din Romania.

Continutul si forma declaratiei notariale o poti gasi pe site-ul politiei de frontiera la "conditii de calatorie, cetateni romani, minori :http://www.politiadefrontiera.ro/

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, atata timp cat esti minora, nu se poate fara semnatura parinteasca.

| Anablondyi a răspuns:

Da.iti trebuie imputernicire care se face la notariat, de fiecare data cand iesi singur din tara.

| xBlackDreamx a răspuns:

Trebuie sa se duca ambii parinti la notariat si sa semneze niste hartii cum ca sunt de acord sa pleci din tara...