| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ai intrat la facultate la buget(și stai la cămin fără să plătești cazarea pentru că unul dintre părinții tăi este profesor),poți după un an să renunți la facultatea respectivă și să dai la altă facultate la buget și eventual să poți sta la cămin tot fără să plătești cazarea? Am înțeles că,deși nu poți să faci și a doua facultate tot la buget,dacă renunți la prima,dacă nu o termini, e posibil. Puneți-mi întrebări dacă nu ați înțeles ceva din întrebarea mea.Merci!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, dar doar daca ai reusit pe loc bugetat, altfel n-are nici un rost sa platesti anul facut, daca ai intrat numai pe locurile cu taxa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil numai daca platesti anul facut la prima facultate, conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci...dacă după un an la Facultatea de Psihologie și Științele Educației din cadrul Universității din București dai la Medicină, în cadrul Universității de Medicină și Farmacie "Carol Davila" și plătești anul pe care l-ai făcut, poți să faci Medicina la fără taxă.Ți-am dat un exemplu ca să văd dacă am priceput.Merci pentru ajutor.

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Ioandelasal):

Evident.O să presupun că avantajul de a nu plăti cazarea la cămin ori taxa de înscriere datorită faptului că unul dintre părinți este cadru didactic rămâne.Mulțumesc pentru ajutor. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru fdhgcvnb):

Da, asa este, dar doar daca ai reusit pe loc bugetat, altfel n-are nici un rost sa platesti anul facut, daca ai intrat numai pe locurile cu taxa.