| Răzvan_Podar_1999 a întrebat:

Salut, daca am sediul in Nevada (unde taxele sunt foarte mici), si vreau sa imi desfasor activitatea si in California (unde taxele sunt foarte mari), trebuie sa platesc taxele din Nevada, California, sau pentru fiecare in parte?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca exista pe TPU vreun utilizator care sa cunoasca legislatia fiscala a statelor Nevada si California. Va trebui sa te adresezi fiscului dintr-un stat, unui contabil sau avocat specializat in impozite si taxe.

| darrio2007 a răspuns:

Cate sanse crezi ca ai, ca cineva de pe site sa stie legislatia acestor state?

| relian a răspuns:

Daca lucri in ambele state in cazul tau vei plati taxe in fiecare stat unde ai lucrat, asta separat, adica pentru nevada platesti in nevada cit ai lucrat, pentru california platesti in california cit ai lucrat.Platesti asa taxele pentru ca ai resedinta in Nevada, adica esti norocos ca statu asta is printre cele 7 state din america care nu te obliga sa raportezi lor veniturile din alte state.Deci daca aveai sa zic resedinta in California atunci ai fi platit taxele la ceai lucrat in Nevada de doua ori, odata in nevada si apoi in california.Dar daca tu esti in america de ce nu intrebi pe unu care face taxe, ala stie cu siguranta cum sta treaba.Dar eu din ce am inteles cam asa se procedeaza.Acum sunt state care acorda anumite credite in cazul in care sa zic platesti sau ar trebuie sa platesti de doua ori, dar nu e regula generala, adica poate sa-ti dea ceva sau sa nu-ti dea nimic inapoi, dar aici nu-i cazul tau.Tu vei plati taxe in california pentru ceai lucrat acolo sin nevada pentru ceai lucrat in nevada atit.Nu stiu ce ai vrut sa intrebi exact, probabil daca poti sa faci taxele din california in nevada undes taxele mai mici, dar nu merge, ca aia din californai nu-s prosti, adica muncesti la mine dar duci taxele in alta stat, deci nu merge laughing vei plati taxe la ei pentru cei lucrat acolo. Unde pui ca statu tau Nevada nu-i curios cei muncit tu altundeva.Pe de o parte e bine ca scapi de taxarea de doua ori, dar din pct tau sau al atora nu-i bine ca tu ai fi vrut sa faci tot ceai cistigat sa fie taxat in nevada.Nevada ar fi fost poate happy dar intr-un final ar fi pierdut statu american, asa ca ei fac legile sa nu poti sa le tragi teapa, adica cum s-ar zice nu se tepuieste statu singur laughing

| Răzvan_Podar_1999 explică (pentru relian):

Voiam sa stiu daca poti avea o firma, gen una IT, cu sediul central in Nevada, dar sa ai si o filiala in California, unde sa produci si acolo o parte din soft, dar sa il vinzi practic din Nevada, unde se afla firma in acte, si sa platesti doar taxele din Nevada, chiar daca ai si cativa oammeni in California ce produc sa zicem partea grafica a programului acolo

| relian a răspuns (pentru Răzvan_Podar_1999):

Cauta si intreaba unu care stie exact cum sta situatia, adica aia ce fac taxe pentru firme, ma gandeam ca doar vrei sa lucrezi tu asa ca persoana. Taxele o sa le platesti sinca cate stai linistit.Adica sincer nu mai tot cautai sa fentati statu, daca asa ar face toata lumea ar merge naspa statu si automat si voi dupa.Toata lumea vor de toate dar cumva sa le faca altcineva, sa apara asa din aer, sa dea Dzeu sa pice asa moca.Du-te si fa ceva matanii cine stie, poate te scuteste Dzeu de taxe laughing

| Răzvan_Podar_1999 explică (pentru relian):

Una e sa "fentezi statul", si alta este sa platesti taxe acolo unde esti mai avantajat...

| relian a răspuns (pentru Răzvan_Podar_1999):

Statu nu te avantajeaza, asta ar inseamna sa isi traga tapa singur. Legea asa spune platesti taxe la tot ce faci, ba uneori sau din cate se pare in majoritatea statelor platesti taxe de doua ori la aceiasi suma.Am spus de fentat adica ca oamenii au ganduri de astea. Unde esti tu mai avantajat, dar daca faci asta o sa dezavantajezi pe aia de unde nu platesti.In sf cred ca nu aveai ce face si ai pus intrebarea asta.Unu care face ce spui tu nu vine pe TPU sa intrebe romanii laughing unu cu firma are contabil, are om care se ocupa cu taxele etc.Deci poate ai vrut doara asa sa stii informativ.Dar trebuie sa spui asta, uite asa ca idee daca bla bla si spuneai scenariu.

| relian a răspuns:

Mai exista inca o chestie dar nu stiu daca intre cele doua state exista vreun aranjament.Adica sunt cazuri in care intre doua sau mai multe state exista un aranjament in ce priveste taxele si atunci poti plati taxele pentru tot venitu in statu unde ai resedinta.Deci cel mai indicat ar fi sa intrebi pe cineva care se ocupa cu taxele, ala stie sigur daca california si nevada au vreun aranjament ceva in privinat asta.Acum daca tu spui ca nevada are taxe mici si california mari ma tem ca poate exista un astfel de aranjament intre cele doua state.Cred si suna logic ca aranjamentu sa existe intre state in care taxele se invart in jurul aceleiasi valori, ca urmare statu american n-ar utea fi prejudiciat in vreun fel, ar fi un fel de ajutor sa nu mai faci tu taxe de doua ori.Deci nu cred ca statu american isi trage teapa singur asa cum am spus in mesajul anterior.Dar sa fii sigur cum am spus intrebi pe cineva care face taxe, sau o firma ceva care se ocupa de taxe.Cam asta e ce stiu si cred ca asa stau lucrurile.