| Dragosdoar a întrebat:

Salut, daca mor, eu nu as dori sa fiu ingropat crestineste, vreau sa fiu incinerat.
Cum as putea sa aranjez asta de pe-acum cat sunt in in viata?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti aranja prin testament, cel mai bine unul autentic, incheiat la un notar public si numind un executor testamentar in care ai mare incredere ca-ti va respecta dorinta.

| darrio2007 a răspuns:

Iti faci testament cu ce lași si cui lași. Daca ai ce. Și stipulezi și acest aspect, ca ultima ta dorinta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La noi în Cluj, există un crematoriu la Moldovenești. Până ești în viață, le plătești procedura și o comunici moștenitorilor.

| Mosotti a răspuns:

Simplu, spui de pe acum celor din jur ca vrei sa fi ars, la aia de te vor ingropa, adica la toate rudele, parinti, copii, prieteni, si vor sti toti.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca vor fi de acord, asta e problema. Si oricum, ar incepe cu intrebari proaste ca de exemplu '' da ce te gandesti de pe-acum''
Uite ca ma gandesc, poate vreau sa ma sinucid sau poate da masina peste mine

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai tu le zici "pai cand sa spun cum vreau sa ma asa, cand oi muri? Zic ca stiti in caz de ceva, ca mor oameni si la 25 de ani subit, macar sa nu se intample nimic, e o naivitate sa ne facem ca stim ca vom muri neaparat dupa 75 ani in colo si ca nu se poate intampla nimic inainte".
Si de ce sa nu fie de acord? Ca in general se respecta decizia decedatului.

E dreptu tau sa te gandesti, evident, eu nu ma gandesc ca pe mine nu ma mai int dupa aia ce se intampla, ma doare la basca daca-s ars sau nears, ca oricum nu mai conteaza.
Dar ca idee ma gandesc si eu de pe acum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vorbeste cu un avocat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In alta ordine de idei, discuta si la o facultate de medicina. Eu sunt foarte hotarit sa imi donez cadavrul stiintei. Cu mentiunea ca vreau ca nici o celula din mine sa nu fie folosita pentru a imbogati mafia religioasa si pe aia cu pompele funebre.

| minrest a răspuns:

Salut, Dragos. As vrea sa am si eu, si tu, doar cate 1500 de euro in plus de fiecare persoana cunoscuta care a cerut sa fie arsa, dar a fost ingopata crestineste. Ultimul, tovarasul meu Raul, mort in iunie anul trecut. Dar, se poate aranja. Poti sa iti faci ceremonie laica, cu incinerare, poti sa iti faci ceremonie pagana cu incinerare; solutia e cea indicata de ceilalti, testament care prevede asta. Ai nevoie de cineva de incredere. Insa, banuiesc ca nu esti aproape de moarte, si degeaba aranjezi tu de pe acum, daca o sa mori peste vreo 50 de ani.

| mentholinks a răspuns:

Nu inteleg de ce iti mai pasa cum vei fi ingropat.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Nici mie nu imi pasa ce se intampla dupa ce mor, dar daca lui ii pasa, trebuie sa ii respectam dorinta, nu sa o contestam doar ca noi gandim altfel.

| mentholinks a răspuns (pentru Mosotti):

N-am contestat nimic, doar am zis ca nu-l inteleg. Nu suntem obligati sa intelegem orice. El normal ca face ce vrea.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Corect, bine, e frumos sa si intelegem si daca nu suntem obligati, mie imi place sa inteleg cat mai multe, dar na, unele nu le pot intelege oricat as vrea.
Sincer nici eu nu il inteleg, si am tot cautat o explicatie si nu am gasit-o.

Eu doar i-am respectat dorinta fara sa o contest.

Ce mai cont ce e dupa ce mor?! Nu ar mai conta. Nu ma intereseaza nici daca nu am unde sa ma ingrop, treaba lor, neingropat nu ramai, te vor duce undeva din motive de igiena.

| ania a răspuns:

Mântuitorul Hristos decide care înmormântare e aunui crestin deci crestinească și care nu, pe EL nici un popă nu îl poate induce în eroare. Degeaba trimite popa pe cineva in locuri cu vesnică verdedeață, Mântuitorul hristos nu bagă cu forța în rai pe nimeni.

| Brizbriz a răspuns (pentru ania):

"acum 7 ore | ania a răspuns:
Mântuitorul Hristos"

mantuieste... CE?!?
viata asta DE RAHAT, religia spune ca el ne-a dat-o, deci, ne baga in rahat si apoi ne "mantuieste" din rahatul in care ne-a bagat tot el?!?

si sa nu incepi cu pacate, ca pacatul capital e faptul ca VIATA ASTA E **DE RAHAT**, deci, o sa se "mantuiasca" singur?!?

rai... CE E AIA?!? stai pe un norisor si asculti cantec de harpa, pentru restul vesniciei... PE BUNE?!? nu am nevoie de vesnicie, innebunesc de-a binelea in 5-10 minute

PS draguta poza, candidezi cumva pentru posterul suprapopularii planetei?!? de ce nu mai faci inca vreo 15-20 de copii ca sa fi sigur angry

| Brizbriz a răspuns:

In rrrrominica, legal, nu prea ai cum
esti la, latitudinea mostenitorilor, care pot sau nu sa iti ignore dorintele sau testamentul

insa, si eu sunt curios de o solutie (chiar daca familia mea are doua locuri de inmormantare), o sa urmaresc intrebarea

| Mosotti a răspuns (pentru Brizbriz):

Cum nu ai cum? Lasi vorba la toti ca vrei sa fi incinerat, nu e mare lucru.
Si te vor incinera, ca e mai ieftin si poate mai simplu.
La nemti inmormantarea costa 7000 euro, incinerarea 5000.

| RxTx a răspuns:

Sari intr-un vulcan activ.
Sau mergi in Elveția si fă-ți eutanasia apoi exista firme de incinerare.
Sau vorbești pe aici cu o firma dinasta de pompe funebre si pentru bani fac ei tot ce le ceri

| DARLINGx a răspuns:

La crematoriu, sau la incinerare.

| Ultimulom1 a răspuns:

Sfatul meu, este o înmormântare creștinească, cu cruce la biserica.e mare păcat ce vrei tu

| Mosotti a răspuns (pentru Ultimulom1):

Are omu dreptu sa vrea ce vrea el, nu ce zice religia, democratic are dreptul de a alege, nu ca daca nu alege intr-un fel, e pacat, ca asta este mascat luarea drept de alegere. Suna ca si cum "daca nu faci asa, nu e bine, adica daca nu faci ca mine".
Democratic e "orice ai alege e okey".

De ce am luptat pentru democratie? Ca sa vina religia cu dictatura, sau cum?

| Betty4 a răspuns:

Impaca-te cu Dumnezeu!, nu conteaza unde te ingroapa oameni, conteza unde te duci dupa moarte!

| Mosotti a răspuns (pentru Betty4):

Se duce la naiba dupa moare, se duce in pamant sau la crematoriu, si apoi se mai duce undeva, in urna aia mica si acolo ramane.