| Com3 a întrebat:

Salut.
Deci in urma cu cateva zile, am iesit in oras cu un prieten, am baut cateva beri, si am vrut sa plecam spre casa.
Afara ne-am intalnit cu un fost coleg, care era beat.
Am trecut pe langa un magazin și tipul a vrut sa se puna jos, si a alunecat, și a dat cu cotul intr-un geam si l-a crepat ( geamul era deja ciobit ), patronul magazinului ne-a vazut pe toti 3 acolo, si ne-a dat la politie, insa eu cu amicul meu nu avem nicio vina.
Nu putem sa scapam fara amenda?
Și daca ar fi sa ne amendeze pe fiecare, cam cat ar pica pe unul? ( geamul era termopan )

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand fapta celui beat este infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Tu si prietenul tau nu aveti de ce sa fiti pedepsiti, daca numai fostul coleg a fost vinovat, nu ati savarsit nici o infractiune sau contraventie.

| darrio2007 a răspuns:

V-a bagat pe toti la socoteala.Asta inseamna sa te afli intr-un loc nepotrivit intr-un moment nepotrivit.La cateva beri nici tu nu erai in regula oricum.

| EneCristian a răspuns:

Te pune sa platesti geamul oricum mai bine platiti toti 3 decat sa se ajunga la amenda.