| 1231242 a întrebat:

Salut!

Din cate am inteles, unele persoane beneficiaza de scutire de impozit pe venit, lucrul acesta inseamna ca ori primesc salariul brut, nu net?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inseamna ca primesc salariul brut, deoarece din salariul brut se scad contributiile la fondurile speciale, respectiv CAS (pentru pensie) si CASS (pentru asigurarea de sanatate).

| 1231242 explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa mentionez, era vorba de persoanele cu handicap sau nu conteaza cine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1231242):

Nu conteaza, la toti care sunt scutiti este la fel.

| 1231242 explică (pentru Ioandelasal):

Abia acum ti-am vazut mesajul, deci practic primesti in mana impozitul pe salariu, atat, nu-i asa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1231242):

Da, asa este.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, asta inseamna ca primesc salariu net la care se adauga impozitul de care e scutit. Din salariu brut pe langa impozit se mai scad si alte taxe, CAS si CASS

| goguPatent a răspuns:

Salariul brut nu e format doar din impozit. Mai sunt și alte taxe