| anonim_4396 a întrebat:

Eu sincer m-am saturat de lumea asta, ma stric de cap pe zi ce trece! Ma consum si ma obosesc foarte mult.Voi puteti trai asa, in aceste conditii? Cred ca e foarte greu si epuizant.
Anul trecut, parca, când Rusia a atacat Crimeea m-am temut ca va incepe al III-lea World War si ca se va forma din nou URSS, vom fi sub controlul Rusiei. Când au fost alegerile pentru presedintie, m-am temut sa nu iasa Ponta, ma temeam de reîntoarcerea in comunism. Când era nebunia cu isis ca va ataca Europa si intreaga lume, ma temeam ca vom fi atacati, se va instaura califatul peste Europa si vom fi musulmani. Cu Apocalipsele care nu mai vin gen 2012, la fel. Acum iar când a fost ales Donald Trump, mi-e teama de groaza ca vom fi dati pe mana rusilor, se va forma noul URSS, lumea capitalista si comunista ca-n 1945.
Traim o lume nebuna si epuizanta, in care trebuie sa-ti faci dorintele, visele, viitorul dupa cum se misca treburile in lumea. Cred ca aceasta stare intr-o zi ma va ucide. Nu mai pot! Spuneti-mi cum sa-i fac fata? Toate visele, dorintele mi-s date peste cap!

18 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ești doar unul manipulat care a văzut câteva postări pe Facebook și pentru el acum începe al 3-lea război mondial. Îți cam meriți soarta.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

La o concluzie mai idioata nu ai ajuns? Soarta pe care o voi avea eu, pe aceea o vei avea si tu si alte milioane de oameni! Sper sa-ti amintesti intr-o zi, sub comunism, URSS fiind, ce ai spus azi!

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Suferi de paranoia. Ce face internetul din voi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Grow up!

| suffarstar a răspuns:

Calmeaza-te. Politica e prea complicata pentru tine, mai bine fa altceva.

| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

E adevarat ca e complicata si uneori e o prostie, dar eu ma refeream la cum vor fi conduse vietile noastre. Gandeste-te la momentul 1945 când soarta oamenilor a fost schimbata, si cel din 1947 si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia si tu un extraveral, persedon ceva. laughing Calmeaza-te, serios. Daca ai vise pe care vrei sa ti le indeplinesti crede-ma ca nu problemele lumii te impiedica pe tine, iti pui tu singur piedici.
Mi-ai amintit de videoul asta laughing https://youtu.be/uxpxiU3vdcc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca sufar de rusofobie!

| GreenVoid a răspuns:

Da...si gaurile din stratul de ozon iti dau atacuri de panica cred.

| anonim_4396 explică (pentru GreenVoid):

Ce sarcastic si ironic esti! Vrei sa te si felicit?

| GreenVoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoielaughing

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ești amuzant happy dar la noi în tara e bine? Pe mine mă oripilează lipsa de educație din România, lipsa infrastructurii, avem spitale infestate cu bacterii și viruși și mă enervează popii care fura și nu pățesc nimic... Nu mai zic de lipsa protecției copilului si a animalelor.Chiar crezi ca Trump va aduce România în sapa de lemnhee hee)? Noi suntem deja acolo pe buza prapastiei!

| 4StarLight a răspuns:

Destul de greu să te detaşezi de așa o problemă!
Gândeşte-te că dacă tu îţi faci griji,asta nu va schimba nimic, tot aceleași tensiuni vor rămâne!
Nu trebuie să te preocupe astfel de probleme, normal că este bine să mai ştii uneori ce se mai întâmplă în politică, dar la vârsta asta încă este greu să înţelegem unele lucruri!
Şi eu am avut o perioadă de genul ăsta, şi mie îmi era teamă de un nou război dar m-am luat cu altceva şi cu timpul am scăpat de aceste probleme! Caută-ţi preocupări pentru vârsta ta!
Oricum sunt 0, 001% şanse să ne întoarcem la regimul comunist, chiar dacă va urma un nou război deși este aproape imposibil!
Citeşte despre primul şi al doilea război mondial să vezi din ce cauză au izbucnit şi atunci îţi vei da seama că nu sunt motive întemeiate pentru asta! Tu bucură-te de viaţă alături de prieteni şi lasă-i pe cei de la putere să se ocupe de asta!

| yooras a răspuns:

"Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece.

Caci acelorasi mijloace
Se supun câte exista,
Si de mii de ani încoace
Lumea-i vesela si trista;
Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama,
Amagit atât de-adese
Nu spera si nu ai teama.

Privitor ca la teatru
Tu în lume sa te-nchipui:
Joace unul si pe patru,
Totusi tu ghici-vei chipu-i,
Si de plânge, de se cearta,
Tu în colt petreci în tine
Si-ntelegi din a lor arta
Ce e rau si ce e bine.

Nu spera când vezi miseii
La izbânda facând punte,
Te-or întrece nataraii,
De ai fi cu stea în frunte;
Teama n-ai, cata-vor iarasi
Intre dânsii sa se plece,
Nu te prinde lor tovaras:
Ce e val, ca valul trece."

| T0T a răspuns (pentru yooras):

Uite-l și pe eminescu. Mie îmi place interpretarea muzicală a ăstuia, chiar dacă e doar profesor de chitară.

https://www.youtube.com/watch?v=yx7zVthnXBw

| T0T a răspuns (pentru yooras):

Acum am citit tot și văd că cineva doar a furat versurile. Adevăratele sunt astea și adevărata artă

http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/glossa.htm

| yooras a răspuns (pentru T0T):

Nu le-am furat, am selectat doar câteva care se potrivesc cel mai bine cu contextul întrebării.

| Gabytza13 a răspuns:

Nu te uita ce se petrece in jurul tau, exeazate pe ce iti doresti.Fa ceea ce-ti place ca pe toata lumea oboeste ritmul de voata de acum dar eu sincer nu ma gindesc ce se petrece ca oricum ai spus ca te epuizeaza votul presedintelui, oricum de ce sa te epuizezi pentru asta ca oricum cu sau fara votul tau nu va cistiga al ceva sau vei schimba ceva in viata politica.