| johnnyclaudiu a întrebat:

Familia mea este restanta la asociatie, dar nu ar trebui sa fim. Va voi explica.....in urma cu 2-3 luni se schimbasera conducerea care se ocupa, iar acuma au venit altii, doar ca surpriza, acestia nu au actele/dovezile ca s-o platit in fiecare luna.
Am descoperit ca avem restanta 70 lei intr-o luna, pe care am platit-o, doar ca nu mai avem chitanta, bonul...

Ce este de facut? Am platit doar ca numai avem chitanta aceea. Ar trebui sa merg la politie si sa depun o plangere pe numele celor nu s-au ocupat sa afle cine a platit si cine nu? Ei aveau pe un dosar scrise toate detaliile, doar ca acuma cica nu le mai au fiindca s-au schimbat responsabilii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si casierul asociatiei trebuie sa aiba un exemplar din chitanta, ramas la chitantier si se poate afla daca ati platit sau nu. Este bine sa pastrezi chitantele, de la orice plata, macar 1 an.
Vechiul casier trebuia sa predea toate actele de incasare. Vezi daca le-a predat.
Ai putea face plangere, dar nu cred ca va avea vreun rezultat, spui ca nu exista acte la asociatiei si tu nu poti dovedi ca ai platit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plangerea nu te ajuta cu nimic, un minim efort de pastrare a chitantei va scapa de toate astea. Oricum vechiul administrator trebuie sa aiba o copie