| ProblemePenale a întrebat:

Salut, fosta mea prietena a vrut sa ma santajeze cu niste conversatii dintre mine si ea. Eu am aflat intamplator cand am facut o gluma despre prietena ei cea mai buna iar ea ca raspuns la ironia mea m-a intrebat daca vreau sa stie tot facebook-ul cat de sentimental sunt... Am contactat-o pe privat intreband-o de unde are ea conversatii. Prima oara a dat-o cotita dar pana la urma a recunoscut ca fosta mea prietena i le-a dat (am ca dovada, conversatia de pe facebook)
Mi-am sunat fosta prietena si am facut conferinta cu prietena ei cea mai buna. Dupa ce i-am spus ca a recunoscut si ca de ce are ea conversatii cu mine. Ea i-a raspuns prietenei ei de fata cu mine " parca am zis ca folosim conversatiile alea doar pentru mine". Inca imi pare rau ca asta n-am inregistrat.
Sincer nu mai puteam, imi era frica sa nu zic ceva aiurea de fata cu ea, sa nu calc pe bec ca sa nu faca publice conversatiile asa ca m-am gandit ca nu pot trai asa si m-am dus pe grupul clasei(eu si fosta mea prietena suntem si colegi de clasa) si am postat niste conversatii cu ea in care ce-i drept se facea putin de ras. Ea acum este pornita impreuna cu parintii ei sa ma dea in judecata. Intrebarea este acum daca ea ma da, eu o pot da pentru tentativa de santaj si injurii, calomnii...?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Sigur ca e un santaj reciproc. Pierdeti in final amandoi.
Daca ea incepe insa, faci cerere reconventionala in acelasi proces si expui dovezile tale. Nu stiu insa daca va va lua cineva in serios, sunt 'jocuri de copii'.
Calmati-va mai bine.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca faptele se pot incadra la infractiunea de santaj. Conform Codului penal, citez:
"ART.207. Şantajul
(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."
Calomnia si injuria nu mai infractiuni, au fost pana prin 2005, cand au fost abrogate.
In situatia expusa se poate actiona doar pe cale civila, pentru afectarea dreptului la propria imagine, desi nu cred ca ar avea rost.
Cel mai bine este sa va intelegeti si sa va stergeti fiecare conversatiile.

| ProblemePenale explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca faptele ei nu se incadreaza la santaj, faptele mele se incadreaza la hartuire online?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ProblemePenale):

Sunteti exact la fel ambii.

| Radu284 a răspuns:

Sa te dea in judecata pentru ce?

| ProblemePenale explică (pentru Radu284):

Nu stiu... pentru hartuire online sau habar n-am... Nu a spus, doar a spus ca ma poate da in judecata si parintii ei sunt porniti.

| lau90 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate a mintit (cand ti-a zis ca parintii ei sunt porniti si te vor da in judecata) doar ca sa bage frica in tine? Nu mai crede chiar tot ce ti se spune.

| ProblemePenale explică (pentru lau90):

De fapt acum 10 minute chiar asta am aflat laughing)) am vorbit cu o alta prietena de a ei care a spus ca maica-sa a spus ca trebuie sa-si rezolve singura problemele.