| Lorena_7335 a întrebat:

Sal.Imi place un baiat si nu stiu daca e reciproc. El da semne ca si cum m-ar place, dar us tiu daca e doar o interpretare de-a mea. Avem doua prietene comune. Si una dintre ele, mai apropiata, spune ca noi doi ne placem. Si i-a spus ca se da la mine, pe conferinta. Si el a zis maybe yes. Si am primit un sms de la el in care dadea pupic si rusine. Vorbim mult prin sms-uri, dar uneori vorbim si dupa nu mai raspunde. Sau la penultimul sms nu mi-a raspuns deloc. Si pe mess vorbim. In majoritatea cazurilor el ma abordeaza. Si mi-a zis ca sunt frumoasa. Cand ne-am vazut prima data nu ne cunosteam si nu ne-am dat atentie. Cel putin eu. El a recunoscut ca ma observase. Apoi, pe hi5 i-am lasat niste comentarii pentru ca mi se parea cunoscut si el mi-a cerut id-ul. Deci ma place? Si fosta lui e un obstacol. Eu cred ca inca o mai iubeste. Pentru ca au ramas buni prieteni si chiar daca ea are un iubit, poate mai tine la el. Am fost si eu prietena cu ea sa vad ce-i in capul ei. Dar nu mai vorbim acum. Na, e o piti sincer. Oricum, ce sa fac? Nu prea am curajul sa-i spun nimic pe subiectul asta pentru ca mi-e teama de un refuz. Si se da la sora mea cu care a vorbit de inainte. De prin 2009. Acum e 2010. Help!

9 răspunsuri:
| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

NU pot sa garantez ca te place sau daca te place e destul de nehotarat. Faptul ca a ramas bun prieten cu fosta nu inseamna ca inca o mai iubeste iar daca ea ar fi tinut la el ar fi si acum impreuna.Incearca sa vorbesti cu sora ta si sa o intrebi daca simte ceva pentru el ca sa nu fi a treia persoana. Daca sora ta nu mai vrea sa fie cu el si banuiesti ca el te place dai un mesaj de genul,, Ai 25de secunde sa-mi raspunzi la sms din care au mai ramas 15. Daca nu-mi raspunzi in urmatoarele 10secunde din care au mai ramas 5 imi datorezi un sarut.'' sau,, Cum ai reactiona daca ai afla ca imi place de tine?'' sau,, Maine o sa ma saruti cand ne intalnim sau trebuie sa mint in jurnal?'' sau chestii de genul asta.Vezi ce-ti raspunde si in functie de raspunsul lui vei sti sigur daca te place sau nu.Succes!

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Intreaba-l in joaca daca te place. Daca te intreaba de ce ii spui pur si simplu ca vrei si tu sa stii. Daca ai mai mult curaj, apropie-te de el si... saruta-l. Daca te va intreba de ce ai facut asta ii vei spune pur si simplu ca asa ai simtit.Eu nu stiu ce sa mai zic dar tine minte un lucru : daca nu risti nu castigi. Ia-ti inima in dinti si spune-i ce simti, iar daca te refuza ii spui ca ai glumit sau ai vrut sa vezi ce zice.Iti repet : daca inca mai tinea la fosta ar fi vrut sa fie cu ea si ar fi facut tot posibilul pentru asta. E posibil, dar nu sigur, sa se dea la sora ta pentru a te face geloasa.Cat despre mesaje incearca si tu sa nu-i raspunzi la 10secunde dupa ce ti l-a trimis pentru ca te va considera disperata.Baietiilor le plac mai mult fetele mai inaccesibile. Sper ca am ajutat!

| DiAnne_8069 a răspuns:

Eu cred ca te place.Incearca sa te intalnesti cu el.

| Castig001 a răspuns:

Intreba-l nu fieti Teama sau rusine Eu cred ca te place

| VIPER a răspuns:

Cel mai simplu pas (din cate cred eu)este sa incepi si u sai ii dai fete de dregoste pe mess. poate ar vrea sa faci u primul pas.fi mai indrazneata si din ce in ce apropiete de el pana cand vei fi destul de aproape sa ii spui,, te iubesc``(sau poate invers iti zice el). cel mai sigur sa nu ai teama de un refuz(daca refuza sa stii ca acel refuz nu e sincer si el dupa aceaa o sa observi ca te v-a placea ai mult).credema.nu gresesc.

| JustMee_5020 a răspuns:

Asculta ce-ti spun. Daca nu e de unde stai u sau nu-l vezi prea des nu-t face sperante desarte. Relatiile la distanta nu tin. Daca te incapatanezi cel mai usor este sa-l intrebi in gluma "Ma, tie iti place de mine sau mi se pare mie?" E clar ca o sa-ti raspunda tot in gluma dar fieare gluma are un pic de adevar...clar o sa spuna da.Si daca spune "Poate, de ce intrebi?" e clar ca tot da inseamna dar vrea sa o spui tu prima.De "fosta" nu stiu ce sa zic. daca mai e sh piti "e usor de abordat" deci ai grija...Ar trebui sa reiei legatura cu ea [Tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape]. oricum cred ca te-am lamurit, inspira-te din ideea mea si sigur vei rezolva aceasta problema.

| Lorena_7335 explică:

Nu prea as vrea sa il abordez cu sms-uri de genu'. Sora mea crede ca fratele lui e simpatic. Crede ca el este urat sad. Oricum mie imi place. Si sora mea are prieten. laughing

| Lorena_7335 explică:

Va rog mai completati dau funda. help. Dau funda!

| Lorena_7335 explică:

Stam la 2 km, deci.Nu e o `relatie la distanta`.