| Madalyn a întrebat:

Salut.
Ieri am avut un conflict cu un rrom si desi el era vinovat, maicasa o zis ca-mi va face plangere la politie.
Chestia este ca trebuie sa mearga la medicul legist pentru asta si mi-e cam teama sa nu se tina de cuvant.

Vreau sa pun cateva intrebari pentru cunoscatori:
- in termen de cate zile de la data incidentului poti merge la medicul legist pentru a face constatare?
- stresul ma impinge s-o fac... vreau sa trag o fuga mai tarziu pana la sectie sa vad daca s-a pus plangere impotriva mea, pot face asta?
- daca merg la sectie si plangerea este depusa, ma vor retine sa dau declaratie?

PS: eu nu sunt vinovat, am fost pur si simplu provocat, mi s-a pus mana in gat iar eu i-am dat o palma dupa care s-a dezechilibrat si a cazut jos lovindu-se cu capul de pamant.
Astept raspuns!

Răspuns Câştigător
| GroparuVesel a răspuns:

1.Maxim 2 saptamani.(eu asa stiu)
2.Da,poti.
3.Trebuie sa dai declaratie si o sa vada daca esti sau nu vinovat...

| Madalyn explică (pentru GroparuVesel):

Multumesc pentru raspuns...
si inca ceva, ieri, politia nu a fost anuntata la 112, ci era o masina prin apropiere.
politistii mi-au luat datele mie si mamei lui ala, el fiind minor, eu nu, iar politistii mi-au tinut datele secrete, deci mama aluia nu`mi stie numele, nici macar nu stie daca sunt din oras.
Poate sa-mi faca plangere atata timp cat nu`mi stie numele?

Si inca ceva, ieri, politistii le-au zis rromilor ca ma duc la sectie, insa mi-au dat drumu la cateva strazi mai incolo si mi-au zis sa stau linistit, dar din pacate nu pot face asta pentru ca nu am mai fost implicat in astfel de probleme... de politie mi-e frica, nu de rromi

Ce ma sfatuiti sa fac?

| GroparuVesel a răspuns (pentru Madalyn):

Nu e chiar asa de rau sa iti ia datele...am patit-o si eu de cateva ori.NU poate sa depuna plangere fara sa iti stie numele sau adresa, insa nu de politie ar trebui sa iti fie frica, ci de rromi...Au venit la noi in tara, ne-au poluat cu manelele si se cred cei mai tari.Ar putea sa cheme pe cineva mai mare sa te bata, dar in acest caz ai putea chema politia si l-ar aresta, apoi poate o sa iasa si tio iei si mai tare.happy

| Madalyn explică (pentru GroparuVesel):

Poate specifica in plangere ca in ziua cutare, in jurul orelor xxlove struckx, zona cutare, eu "Numele aleia"...
si automat, cand i-a luat ei datele mi le-a luat si mie iar asta este inregistrata. cred. si nu ii trebuie numele meu pentru ca politia stie ca eu am fost implicat la ora respectiva in zona respectiva.
acum nu stiu ce sa zic...

9 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

-pai ar fi bine in maxim 1 saptamana sa te duci la medicul legist.

-mai bine stai calm si vorbesti cu parintii tai si daca au depus rromii plangere la politie, politia vine la tine acasa.

-da te vor retine, dar o sa-i cheme si pe parintii tai.

PS: nu o sa te dea la politie!

| Madalyn explică (pentru Remus13):

Dar el este minor, eu am peste 18 ani, parintii mei nu au treaba... eu nu am urme, el are. desi el este cel care m-a atacat.

| Remus13 a răspuns (pentru Madalyn):

Tu stai linistit, nu trebuie sa-ti fie frica. Si eu am fost amenintat cu politia de multe ori, si desi am 13 ani, nu mi-am facut griji, nici n-a venit politia, asa spun toti rromi.

| Ezyo a răspuns:

"Prietenul tau" va primi ctv zile de ingrijire medicala pe care tu va trebui sa le platesti, daca ingrijirea depaseste 21 de zile, s-ar putea sa te dea in judecata.Stiu ca o sa te doara, dar in cazul asta va trebui sa te umilesti si sa-i ceri iertare omului ca sa va impacati si sa-si retraga plangerea.Cu siguranta iti va cere bani, achita-le de fata cu 1-2 martori si pe urma pa.
Si pe viitor evita "distractiile" de gen.
Bafta!

| DimLight a răspuns:

Practic chiar daca ai fi fost tu vinovat nu avea ce sa iti faca atat timp cat nu au nici o dovada dar daca te iei de oameni degeaba am sa te caut si am sa te impusc laughing
nu trebuie sa te duci, daca o sa vina ei poti simplu sa te descotorosesti de acuzatii, asa daca deja a depus inaintea ta plangere e probabil sa te retina si sa iti cheme parintii daca ai sub 18 ani

| SoDraW a răspuns:

Salut! Nu conteaza o plangere, mai ales ca tu nu esti vinovat. Tu o sa te duci acolo sa zici cum s-a inteamplat. Si dupa acasa.