| DeadManSoryn a întrebat:

Ieri am castigat la un giveaway realizat pe Instagram o pereche de adidasi. Am ridicat produsele de la sponsor, dupa care cand am ajuns acasa am postat pe Instagram ca vand perechea respectiva din diferite motive. Dupa care ma trezesc ca ma suna sponsorul sa-i aduc adidasii inapoi pentru ca am pus ca ii vand si nu stiu ce, ma rog. Are ce sa imi faca daca nu ii dau adidasii inapoi? Pana la urma eu i-am castigat si mi i-a inmanat, ce spuneti?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca iti dai seama sau nu, fapta ta este jignitoare. Este adevarat ca din punct de vedere legal poti sa faci ce vrei cu adidasii: poti sa le dai si foc si sa pui link-ul cu filmarea chiar pe site-ul respectiv.
Dar din punct de vedere moral nu este bine ce ai facut. Sponsorul a facut si el un mic efort ca sa puna adidasii la concurs; iar tu i-ai castigat, nu ai nevoie de ei si ii vinzi chiar sub privirile celui care ti le-a daruit. Pentru ca pana la urma castigurile de felul acesta sunt un dar. Majoritatea dintre noi am primit cel putin odata cadouri care nu ne-au placut; dar niciodata nu trebuie sa "scapam" de ele sub privirile celui care ni le-a daruit.
Sfatul meu este sa pastrezi adidasii, macar pana la o vreme. Si cand ii vei da, nu specifici in anunt de unde ii ai. Ii poti pastra sa-i faci cadou cuiva care ar avea nevoie de ei.

| DeadManSoryn explică (pentru anonimg):

Inteleg ce spui, in orice caz individul a ajuns sa ma ameninte f2f iar si sa mi si fure unul din bunuri si am trecut si pe la politie, merci oricum de sfaturi!

| Trioda a răspuns:

De ras situatia.
Sterge anuntul, si posteaza in alta parte.
Nu mai face astfel de gafe in viitor.
De returnat..ai un contract, semnat cu ei?
Daca Nu, pastreaza adidasii.