| Hum1lREALIDAD a întrebat:

ieri din nefericire mi-am pierdut portofelul in care aveam 300 lei si buletinul...intrebarea este:daca l-ar fi gasit cineva si l-ar fi dus la politie (putin probabil)m-ar fi instiintat ei sau trebuie sa verific?

Răspuns Câştigător
| MrAlex a răspuns:

Banii te asigur ca iti sunt luati happy de restul portofelului, hmmm... mai asteapta cateva zile/saptamani si stii dc? ori la aruncat, ori se gandeste daca sa il duca la politie sau nu

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca trebuie sa anunti pierderea CI la SPCLEP de la domiciliu sau resedinta, conform OUG 97/2005, republicată în 2011, citez:
ART.23.1) Titularii actelor de identitate, precum şi autoritãţile publice prevãzute la art. 22 sunt obligaţi sã ia mãsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
(2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de cãtre persoanele fizice şi autoritãţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza cãreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţã.
(3) Actele de identitate declarate pierdute, distruse sau furate sunt nule de drept."
Daca il duce la politie sau SPCLEP vei fi anuntat dar te poti interesa si tu.

| darrio2007 a răspuns:

Te vor cauta.Numai daca va ajunge buletinul la ei.

| Azre a răspuns:

Te-ar fi căutat ei în baza de date fie făceau rost de număr dar mai degrabă ți-l aduceau acasă. Cel puțin așa am pățit eu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Asteapta cateva zile apoi il declari pierdut.Probabil cei care au gasit portofelul au aruncat actele.Si putini sunt cei care aduc acele acte la politie. Poti sa te gandesti sa-ti faci alt buletin.