| Victor_Gabriel_Stetco_1999 a întrebat:

Ieri nu am observat politia in misiune venind si find verde semaforul am trecut prin fata lor. In oglinda am observat ca au incetinit putin deci probabil m-au filmat sau ceva. Stiu care sunt sanctiunile pentru asta, dar nu stiu cum sa procedez cu predarea permisului.
Adica trebuie sa primesc o instintare acasa?
Daca voi primi instintare acasa la cate zile de la primire trebuie sa predau permisul?
Masina fiind pe maicămea, ea ne avend permis, trebuie sa declar ca eu am fost la volan?
Permisul il predau la cea mai apropiata sectie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu stim daca ai fost bagat sau nu in seama.
Daca ai fost bagat in seama atunci va fi chemat proprietarul masinii (in cazul expus mama ta) sa spuna cine a condus masina in locul, la data si ora respectiva si abia apoi se va intocmi proces-verbal de contraventie. Daca se suspenda dreptul de a conduce perioada va incepe de la data cand vei preda permisul de conducere, trebuie sa o faci in termen de maximum 5 zile de la data instiintarii. Daca nu o faci perioada de suspendare a dreptului de a conduce se va mari cu 30 de zile.
Daca mama ar lua asupra sa fapta poate fi condamnata penal, avand in vedere ca ar fi condus fara permis, asa ca este obligatoriu sa te indice pe tine si tu sa recunosti fapta.
Permisul se preda la sectia de politie in raza careia ai domiciliul.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti vine scrisoare acasa in caz de necaz

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce bine ar fi sa functioneze treaba asa cum scrii tu, insa din păcate nu e asa. Tu ai trecut ca ghiolbanul, ei au trebut in treaba lor, probabil te au injurat si aia a fost.

| Bizon95 a răspuns:

"nu am observat politia in misiune venind"
aveau girofarul activ si sirena?!?
mai exact de unde stii ca erau in misiune?
iar daca nu le aveau pornite atunci de ce ar trebui sa le acorzi prioritate?

cat timp nu are sirena si girofarul pornite o masina de politie/pompieri/salvare sunt niste masini ca oricare altele, pot sa vina din misiune si sa nu aiba nici o urgenta oarecare

| JohnRifle44 a răspuns:

Nu-ti mai face probleme inexistente. Nu patesti nimic.