| Amendi a întrebat:

Salut, in cazul in care îmi pierd toate actele personale (certificat de naștere, buletin, carnet de conducere, pașaport), efectiv mă refer la toate actele personale nici poze cu ele nimic si nici datele părinților, fraților (sa dovedească că sunt fiu/frate) pot primi altele? Având în vedere că înregistrat sunt undeva cu poza de buletin cu data de naștere etc.
E o întrebare din curiozitate, îi iubesc pe ai mei nu-i genul ăla de întrebare laughing
Dar dacă toate actele sunt în același loc și ard într-un incendiu eu nu pot primi altele certificat de naștere, buletin etc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine duplicat de pe certificatul de nastere si apoi obtii cartea de identitate, pasaport si permisul de conducere.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi personal la fiecare serviciu in parte si anunti pierderea lor si totodata soliciti eliberarea de duplicate ( la evidenta Populatiei sectia buletine, la pasapoarte, permise auto, casa casatoriilor pentru certificate de nastere, casatorie samd)>
Vezi ca se plateste amenda pentru pierderea sau distrugerea actelor oficiale.
Se anunta si la Monitorul Oficial, pierderea actelor respective.

| mont a răspuns:

Se emit duplicate la toate de catre autorități.