| hortenziupunga67 a întrebat:

Salut, in urma cu cateva zile am intrat intr-o "altercatie" cu o persoana sub influenta bauturilor alcoolice, drogurilor sau al medicamentelor (nu imi dau seama exact). Eram cu un grup de prieteni la o fantana pentru a lua apa dupa un concert iar aceasta persoana bauta sau drogata (poate ambele sau doar cu probleme) se apropie de cateva persoane din grupul meu de prieteni si ne ia la rost ca folosim ambele robinete pentru a umple cele doua sticle cu apa pe care le aveam (ceva evident handicapat), in cateva clipe a izbucnit un scandal, doi dintre prieteni facand greseala sa-i spuna respectivei persoane ca are probleme serioase si ca nu poate astepta 2 secunde pana umplem sticlele. Dupa ce ne-a insultat de nenumarate ori aceasta se apropie intr-un mod agresiv de unul din prieteni fiind cu mainile foarte aproape de gatul sau. Eu am reactionat instant prinzand "nebunul" de mana moment in care acesta se dezechilibreaza si cade. Nu a durat mult pana aceasta persoana a luat telefonul a inceput sa ne filmeze si a sunat la politie! Nu stim sigur ce s-a intamplat dupa, am incercat sa vorbim cu un apropiat al persoanei dar inspaimantati de cele patite si de "criza" persoanei am hotarat sa ne urcam in masina si am plecat. Daca totusi aceasta persoana face o plangere la politie ce este de facut? Se poate numi "legitima aparare" sau sunt un "agresor"? Ar fi prima experienta de genul acesta pentru mine si nu stiu cum ar reactiona parintii mei stiind ca odrasla lor cuminte este chemata in instanta ca "agresor"... Va rog ajutor rapid dau funda (sunt extrem de sincer)

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia expusa se incadreaza la legitima aparare, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului."
Si nu cred ca respectiva persoana o sa faca plangere penala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-te dupa Ioandelasal! Stie ce spune prin natura fostei meserii. Alte persoane, gen Violetta2022, dau raspunsuri aiurea. Nu inteleg de ce pentru ca nu este concurs de dat raspunsuri si nici nu castiga bani!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate considera legitima aparare, ca el nu te-a atacat pe tine, dar tu ai fost agresorul in cazul asta.

| Drimmero a răspuns:

E legitima aparare, adica ai impiedicat un atac imediat asupra unui apropiat, nici nu l-ai lovit, a cazut ca prostul la cat de beat sau prajit era. Respect! Esti un prieten adevarat pentru ca te-ai bagat mai ales ca era vorba de o persoana care nu era in toate facultatile mintii si putea scoate un cutit sau ceva contondent, nu era constient de el. Mai e periculos si dintr-un alt punct de vedere o confruntare cu o persoana de genul, e clar ca n-ai cum sa-l lasi sa se apropie prea mult de tine sa te loveasca, te aperi si il lovesti si tu la randul tau dar ala fiind in lumea lui cine stie cum ii dai una si il lasi cu creierii intinsi pe asfalt si apoi o dai in belele, nu e bine nicicum dar eu nu pot judeca legitima aparare indiferent de cum s-ar termina iar cel agresat scapa cu viata. Stai linistit ca ala la cat de terminat era de alcool sau droage cel mai probabil nici nu stia sa porneasca telefonul, insa oricum politia n-are ce sa va faca, nu a avut dovada ca a fost lovit daca a scos telefonul dupa ce s-a ridicat.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Tu ai luat apararea prietenului tau care avea nevoie.
Dar problema e ca voi ati fugit. Trebuia voi sa il filmati pe el de cand a inceput sa se lege de voi, si sa cheme unul dintre voi politia in timp ce altul filma scena.

| Sophieka a răspuns:

Insa fara certificat medico legal care sa dovedeasca ar fi fost ranit de catre tine, nu prea va face politia mare lucru chiar daca el depune plangere.

| Sophieka a răspuns:

Tu si prietenii tai veti spune ca el a inceput, iar tu doar ai luat apararea amicului tau, oprind acest individ fara a-l ranii. Faza cu dezechilibratul si cazutul pe jos e posibil sa fie o inscenare de-a lui.