| hrbdnemedlelkdmee a întrebat:

Salut, in vara anului trecut am mers cu un scuter de 50 neînmatriculat și am fost prin de organele de poliție, mă întreb cazierul se va șterge la 18 ani?
vreau sa dau la subofițeri in armată și nu vreau să mă încurce.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minor fiind se poate lua impotriva ta o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, dar si aceasta se inscrie in cazierul judiciar.
Masura va fi radiata din cazierul judiciar dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data executarii, conform L.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15.
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, cum sa se șteargă.

| hrbdnemedlelkdmee explică (pentru suntserios):

Așa mi au spus polițiștii

| Ciprian09 a răspuns:

In ce fapta a fost facuta incadrarea? dosar penal? pe rol? cati ani ai acum? mai multe detalii daca vrei un raspuns

| hrbdnemedlelkdmee explică (pentru Ciprian09):

Nu știu nimic dacă este dosar sau nu, mi s-a făcut un proces verbal și acum sunt chemat la judecata sau n am înțeles, am 16 ani fac 17 săptămâna viitoare

| Ciprian09 a răspuns (pentru hrbdnemedlelkdmee):

Pai scrie in procesul verbal unde te a incadrat! citeste-l si vezi exact! poate este doar o amenda penala! in orice caz citeste din c.p Art.166/167 si 168 daca vrei sa stii mai multe!

| hrbdnemedlelkdmee explică (pentru Ciprian09):

Nu mi-a fost dat acasă procesul

| MihaiCosta a răspuns:

Dacă ești la prima și nu ai fost condamnat cu executare, nu e trecut în cazier!