| Radandam a întrebat:

Știți cumva dacă se intra la subofițeri de armata, subofițeri de pompieri, politie, jandarmi fără examen doar cu media de la bac? Se vor face acum iarna inscrieri la vreo școală de subofițeri care se va intra doar cu media de la bac? Știți ceva? Am auzit ca în vara s-ar fi intrat la armata fără examen, doar cu media de bac. Ce știți? Vreau detalii? mulțumesc!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La jandarmi intri cu diploma de bac și probele sportive din câte știam. La școala de poliție există și sesiune de admitere.

La armată mai peste tot este pe bază de sesiune de admitere, constă în examen scris la fizica, matematică și engleză, cel puțin așa la MTA, la forțele terestre și aeriene.

Slabe șanse să se recruteze mapn în condițiile actuale. Deci cel mai probabil, anul următor. La jandarmi auzisem că prin ianuarie, cel mai bine este să suni la secretariate să ceri info. Se practică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai este posibilitatea să te înrolezi direct în armată, dar ești soldat, și ești plătit puțin, dar nu că ai face multe pe acolo. Cel mai bine dacă vrei să iei în considerare armata, fie faci MTA fie o școală de maiștri militari.

| geoor a răspuns (pentru anonim_4396):

Posturile de soldat gradat profesionist apar prin iunie și repartizarea se face prin iulie și august. Vorba ta, mai bine încearcă la o postliceală militară sau și mai bine la jandarmi.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Când naiba s-a intrat la subofițeri la jandarmi cu diploma de bac și probe sportive? Este tot o școală de subofițeri, la toate școlile de subofițeri se dă un examen scris. Nu știu de ce aveai impresia ca la jandarmi nu s-ar da examen scris

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Ai dreptate, se dă examen și acolo la română și engleză. M-am uitat peste subiecte, sunt deplorabile. happy

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Sunt grele?