| Wordofthat999999 a întrebat:

Intreb pentru o verișoară care doreste sa isi faca pfa. Cat la suta va plati la stat? Eu stiam ca 10%, dar ea a citit pe net ca poate ajunge si la 40 %. Cat este de fapt?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate contributiile si impozitul pot fi de 40%, avand in vedere ca trebuie sa plateasca contributia la sanatate si la asigurari sociale si impozitul pe venit, doar acesta este de 10% din venitul net, respectiv cel ramas dupa ce se scad cheltuielile efectuate cu obtinerea venitului, cota de contributie la sanatate si cea la asigurari sociale (pentru pensie).

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

A intrebat daca este obligatoriu sa plătească pentru sănătate si pensie, si daca ar putea sa plătească doar 10%.Se poate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da, este obligatoriu sa plateasca contributiile la sanatate si asigurari sociale.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E obligatoriu sa plateasca si impozit si pensie si sanatate si taxele ajung la vreo 43%